ابعاد اغتشاشات امروز فلسطینی ها، سرنوشت حمله نظامی احتمالی به غزه را برای اسرائیل رقم می زند

شماری از اهالی غزه به خط مرزی ساحلی با اسرائیل آورد شدند تا در آنجا نیز به تظاهرات اعتراضی علیه اسرائیل دست بزنند

با فرا رسیدن روز آدینه، مقامات اسرائیلی در انتظار آن هستند که ببینند در طول نوار مرزی با غزه، در پایان نماز جمعه چه خواهد گذشت. آگاهان می گویند که رویدادهای امروز، ممکن است سرنوشت جنگ احتمالی آینده علیه سازمان های ترور در غزه را رقم بزند.

در توضیح این گفته، کارشناسان امنیتی توضیح می دهند که اگر امروز آشوب های هفتگی به آرامی برگزار شود و بدون خشونت پایان گیرد، احتمال وخامت اوضاع کاهش می یابد. ولی اگر اغتشاشات امروز با خشونتی مانند چند روز پیش همراه باشد، و یا آن که خشونت شدت گیرد، آنگاه اسرائیل چاره ای نخواهد داشت جز آن که به یک اقدام نظامی کوبنده علیه حماس و دیگر سازمان های ترور در غزه دست بزند.

روز گذشته (پنجشنبه) هوا کردن بادکنک های انفجاری از غزه تقریبا متوقف شده بود که می تواند نشان آن باشد که فلسطینیان، در تظاهرات امروز (آدینه) قصد خشونت ندارند. ولی به همان نسبت، ممکن است اوضاع کاملا معکوس گردد و فلسطینیان، پس از استراحت روز گذشته، امروز با شدت بیشتری به عملیات خشونت بار دست بزنند.

کابینه محدود امنیتی دولت اسرائیل دو شب پیش (چهارشنبه) پس از سه ساعت بحث و بررسی، تصمیم مشخصی نگرفت و در واقع یک روز دیگر به فلسطینیان فرصت داد راه خود را روشن کنند و نشان دهند که آیا می خواهند با اسرائیل برای حفظ آرامش به توافق برسند و آنگاه تسهیلاتی برایشان برقرار گردد، و یا قصد افزایش خشونت را دارند که ممکن است با واکنش نظامی کوبنده اسرائیل روبرو گردد.

ارتش اسرائیل، برای رویارویی با هرگونه وقایع احتمالی در تظاهرات امروز، شمار زیادی از وسائل سنگین نظامی و سربازان را به خط مرزی فرستاده و آن ها دستور دادند که نسبت به هرگونه عملیات مسلحانه فلسطینی ها از قبیل پرتاب نارنجک و بطری آتش زا و یا تلاش آنان برای بریدن جدار مرزی و رخنه یابی به داخل اسرائیل، واکنش شدید نشان دهند.

در آستانه رویدادهای احتمالی امروز، سازمان کل هواپیمایی اسرائیل مسیر فرود و پرواز شماری از هواپیماهای مسافری را تغییر داده، ولی تاکید کرده است که این تصمیم در برنامه فرود و پرواز هواپیماها هیچگونه تغییری نمی دهد.

فرستاده صلح ایالات متحده به خاورمیانه، حقوقدان جیسون گرینبلات، در پاسخ به حمله راکتی دو شب پیش از غزه به شهر بئرشبع در جنوب اسرائیل، خطاب به سران حماس توصیه کرد که از ادامه آشوب و تعرض علیه اسرائیل دست بردارند. گریبلات گفت که حملات راکتی علیه اسرائیل و فرستادن بادبادک ها و بادکنک های آتشزا و انفجاری به سوی اسرائیل، به خود فلسطینی آسیب رسانده و موجب خرابی هرچه بیشتر سرزمین آن ها شده است.

رهبران گروه تروریستی حماس در یک راهپیمایی نمایشی در خیابان های شهر غزه

یک دیدگاه

  1. این اسماییل هنیه ی شکم بزرگ چرا خودش نمیره خط مقدم سنگ پرتاب کنه چهارتا تیر بخوره؟! تو اگه غم مردم رو داشتی که تا الان آب شده بودی از غضه یا مُرده بودی… حالا هی شاخ تو جیب نوجوونا بذار برن جلو، خودت عکس زندگی آنچنانیت تو اینترنت پخش بشه…

Comments are closed.