اتاق اصناف ایران اعلام کرد: در ایران روزانه ۳ میلیون نفر بیکار می‌شوند

اتاق اصناف با انتشار اطلاعیه‌ای از بیکار شدن روزانه ۳ میلیون نفر در وضعیت قرمز شیوع ویروس کرونا در ایران خبر داد.

در این اطلاعیه آمده است :  چنانچه بیشتر شهرهای کشور، بار دیگر به وضعیت قرمز بازگردند، بیش از یک میلیون واحد صنفی تعطیل و حدود ۳ میلیون نفر شاغل در آن، به تعداد روزهایی که در شرایط قرمز قرار می‌گیریم، بیکار خواهند شد که این امر به معنای خساراتی سنگین بر اقتصاد و معیشت خانوارهایی که از مشاغل صنفی ارتزاق می‌کنند خواهد بود.

در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است: به زودی شهرهای بیشتری از جمله تهران، کرج و اصفهان به وضعیت قرمز خواهند رسید و این در حالی است که در وضعیت قرمز علاوه بر افزایش احتمالی آمار قربانیان کرونا، با تعطیلی گسترده کسب و کارها مواجه شده و تنها گروه شغلی ۱ که مشاغل ضروری خوانده می‌شوند مجاز به فعالیت هستند.

روز گذشته (یکشنبه)  نیز وب سایت خبری ، اقتصاد  ۲۴ با انتشار مقاله ای نوشته بود :  در دوره کرونا، بازار کار ایران بــه‌طرز عجیبی شاهد رکوردشکنی کاهش نرخ بیکاری بود؛ درحالی‌که برآورد می‌شد با تداوم شیوع کرونا، بین ۲ تا ۶.۵ میلیون نفر به‌صورت مقطعی بیکار شوند و نرخ بیکاری افزایش قابل‌توجهی پیدا کند.

این وب سایت خبری در ادامه نوشته است : نرخ بیکاری اقتصاد ایران در سال کرونایی به‌واسطه افت نرخ مشارکت اقتصادی کاهش یافته و این نرخ نمی‌تواند در پسا کرونا ادامه پیدا کند.

در ادامه این یادداشت آمده است : روایت آمار‌ها از اتفاق عجیب بازار کار ایران در دوره کرونا این است که با شیوع بیماری کووید-۱۹، بخشی از شاغلان و بیکاران ترجیح داده‌اند در این دوره سخت، کلا غیرفعال شده و قید شغل و جست‌وجوی کار را بزنند. در این شرایط نرخ بیکاری اقتصاد ایران در سال کرونایی تک‌رقمی شده و با کاهش ۰.۹ درصدی نسبت به سال قبل، روی رقم ۹.۷ درصد ایستاده است؛ اما خروج بخشی از شاغلان و بیکاران از بازار کار کرونایی، چالشی است که در صورت تحقق پیش‌بینی قطع زنجیره شیوع کرونا و عادی‌سازی فعالیت‌های اقتصادی در سال ۱۴۰۰ می‌تواند به هجوم سونامی گونه بیکاران غیرفعال به بازار کار منجر شده و نرخ بیکاری را به‌شدت افزایش دهد.

اقتصاد ۲۴ نوشته است: بیش از یک سال از شیوع کرونا می‌گذرد و اقتصاد ایران در سال گذشته کاملا متأثر از همه‌گیری این ویروس بوده است. آمار‌های رسمی نشان می‌دهد در زمستان سال گذشته، نرخ بیکاری جمعیت ١۵ساله و بیشتر به ۹.۷ درصد رسیده که ۰.۹ درصد کمتر از فصل مشابه در سال قبل است.