اتحاددیه فوتبال اروپا: «تا هنگامی که به زنان اجازه ورود به ورزشگاه داده نشود، بازی نمی کنیم»

در پی  فشار فیفا به حکومت  ایران برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها، “یوفا” اتحادیه فوتبال اروپا نیز اعلام کرد که  تیم‌های اروپایی در کشورهایی که به زنان اجازه ورود به ورزشگاه را نمی دهند ، بازی نکنند  .

الکساندر چفرین، رئیس یوفا، پس از دیدار با هیات مدیره اتحادیه فوتبال اروپا، گفت که یوفا از تیم‌های اروپایی می‌خواهد از بازی در کشورهایی که زنان اجازه ورود به ورزشگاه‌ها را ندارند، خودداری کنند.

چفرین دیروز (سه‌شنبه) در گفت و گو با هیات مدیره اتحادیه فوتبال اروپا اظهار داشت : «کمیته اجرایی به تمام ۵۵ فدراسیون‌ ملی و همه باشگاه‌های اروپایی پیشنهاد می‌کند در کشورهایی که ورود زنان به ورزشگاه‌ها محدود شده است، بازی نکنند».

جمهوری اسلامی پس از گذشت چهار دهه از زمامداری اش همیشه از  حضور زنان در باشگاه های ورزشی برای تماشای بازی‌های فوتبال مردان ممانعت کرده است .این ممنوعیت اما در هفته‌های اخیر در پی خودسوزی سحر خدایاری مشهور به “دختر آبی”، توجه جهانیان را به خود جلب کرد.

سحر خدایاری دختر هوادار فوتبال استقلال ایران که به جرم رفتن به باشگاه بازداشت و روانه زندان شده بود از ترس بازداشت مجدد خودسوزی کرد و پس از چند روز مرد .

الکساندر چفرین در ادامه گفت: «تا جایی که ما می‌دانیم دو کشور در جهان هستند که به زنان و دختران اجازه تماشای فوتبال نمی‌دهند».

وی افزود: «ما نمی‌توانیم کسانی را که در این میان نقش دارند، مجازات کنیم چرا که خارج از حوزه اختیارات ماست و در حوزه اختیارات فیفا قرار دارد. اما این سخن به معنای آن نیست که باید ساکت بمانیم و دست روی دست بگذاریم».

مقامات فوتبال ایتالیا نیز سال گذشته پس از برنامه‌ریزی برای بازی یوونتوس و آث میلان در عربستان سعودی که زنان آنجا نیز اجازه ورود به ورزشگاه‌ها را ندارند، تحت انتقادات شدیدی قرار گرفتند.