اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه ای خواستار توقف برنامه موشکی جمهوری اسلامی شد

روز دوشنبه ۱۵ بهمن، بیانیه اتحادیه اروپا منتشر شد که در سه بند آن نسبت به اقدامات جمهوری اسلامی ایران انتقاد شده است

اتحادیه اروپا بیانیه جدیدی موسوم به «جمع‌بندی درباره ایران» منتشر کرد که در بخش‌هایی از آن نگرانی شدید خود را نسبت به برنامه موشکی تهران، نقض حقوق بشر و اقدامات خصمانه جمهوری اسلامی در کشورهای اروپایی ابراز کرد.

روز دوشنبه ۱۵ بهمن، بیانیه اتحادیه اروپا منتشر شد که در سه بند آن نسبت به اقدامات جمهوری اسلامی ایران انتقاد شده است.

در بند ۹ این بیانیه آمده است: «اتحادیه اروپا از فعالیت ها و برنامه موشک بالیستیک ایران به شدت نگران است و از تهران توقف آن را خواستار است.

آزمایش های موشکی ایران در تناقض با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت درباره برجام است. از جمهوری اسلامی ایران می‌خواهیم که به طور کامل به این قطعنامه احترام بگذارد. همچنین ایران ارسال تجهیزات برای گروه های شورشی منطقه را متوقف کند.»

در بند ۱۰ این بیانیه آمده است: «اتحادیه اروپا به شدت از اقدامات خصمانه ایران در چند کشور اروپایی نگران است. اتحادیه اروپا از ایران می خواهد که به این رفتارهای غیرقابل پذیرش پایان دهد.»

همچنین در بند ۱۱ این بیانیه آمده است: «اتحادیه اروپا همچنان به طور جدی نگران نقض حقوق بشر در ایران است. ایران هر از گاهی احکام مرگ صادر می‌کند. اتحادیه اروپا مخالف مجازات اعدام حتی برای جرائم مواد مخدر است. اجرای حکم اعدام نوجوانان در تضاد با پیمان بین المللی حقوق کودک است و ایران آن را نقض می‌کند.»

این بیانیه در حالی از طرف اتحادیه اروپا منتشر می شود که دیروز اعلام شد که طرح موسوم به ساز و کار مالی از طرف اتحادیه اروپا راه اندازی شده و مقامات جمهوری اسلامی آن را موفقیتی بزرگ ارزیابی کردند.

پس از خروج ایالات متحده از برجام و بازگشت تحریم های تغلیق شده اتحادیه اروپا تاکنون تمام سعی خود را به کار بست تا بتواند در دور زدن تحریم های ایالات متحده حکومت اسلامی را یاری دهد.

اما این بیانیه نشان از همراهی هرچه بیشتر اتحادیه اروپا با آمریکا در برابر آزمایش های موشکی جمهوری اسلامی دارد هرچند نگرانی اتحادیه اروپا درباره آزمایش های موشکی حکومت اسلامی یکی از بندهای این بیانیه ۱۲ ماده ای می باشد.

پیشتر نیز کشورهای عضو اتحادیه اروپا نسبت به اقدامات تروریستی حکومت اسلامی در خاک اروپا که پیش از اقدام آنها فاش و خنثی شده بود هشدارهای جدی داده بودند و چند دیپلمات حکومتاسلامی نیز در همین رابطه دستگیر شده اند.

آمریکا و اسراییل خواهان قاطغیت بیشتر اروپا در برابر حکومت اسلامی هستند به ویژه اکنون که طرح های تروریستی جمهوری اسلامی در خاک اروپا بر ملا شده و همچنین رژیم ملایان تاکید دارد که برنامه موشکی خود را دنبال می کنذ این نظر آمریکا و اسراییل که رژیم ملایان را بزرگترین حامی تروریسم در جهان می دانند بیشتر در میان کشورهای اروپایی پر رنگ می شود.

ایالات متحده می‌گوید توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیری نداشته است. پرزیدنت ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کرد. پرزیدنت ترامپ در دو مطقع مرداد و آبان همین سال دستور بازگشت تحریم های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.