اتحادیه اروپا: برای حفظ برجام و جلوگیری از جنگ، به تماس با ظریف ادامه خواهیم داد

اتحادیه اروپا همچنین گفت که به دلیل اهمیت حفظ روابط دیپلماتیک، با حکومت اسلامی ایران، به همکاری با محمد جواد ظریف در سمت وزیر خارجه رژیم ادامه خواهند داد

کشورهای اروپایی اعلام کردند که همچنان مصمم به حفظ برجام هستند و از دیدگاه آنان، این اقدام مانع بروز جنگ می شود. اتحادیه اروپا همچنین گفت که به دلیل اهمیت حفظ روابط دیپلماتیک، با حکومت اسلامی ایران، به همکاری با محمد جواد ظریف در سمت وزیر خارجه رژیم ادامه خواهند داد.

اتحادیه اروپا با مخالفت با تصمیم واشنگتن  در زمینه تحریم وزیر خارجه حکومت ایران، تلاش می‌کند که توافق هسته‌ای ایران را حفظ کند؛ توافقی که با خروج آمریکا از آن، شدیدا تضعیف شده است. کارلوس مارتین روئیز گوردخوئلا، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در این باره گفت: از تصمیم ایالات متحده  برای تحریم محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، متاسفیم.

وی افزود:  «از طرف ما، همکاری‌ها با آقای ظریف، به عنوان عالی‌ترین مقام دستگاه دیپلماسی ایران به هدف  حفظ روابط دیپلماتیک با تهران ادامه خواهد یافت.»

به گفته منابع خبری گفت‌وگوها درباره این توافق میان ایران و کشورهای باقی مانده در برجام ادامه خواهد داشت و قرار است که به زودی نشست وزرای خارجه این کشورها در وین، پایتخت اتریش برگزار شود. اما هنوز تاریخی برای برگزاری این نشست اعلام نشده است.

وزارت خارجه فرانسه نیز در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرده است که «فرانسه و شرکای اروپایی‌اش بریتانیا و آلمان با نگرانی از تصمیم ایالات متحده مبنی بر تحریم وزیر خارجه ایران،‌محمد جواد ظریف مطلع شدند، تصمیمی که ما از آن حمایت نمی‌کنیم.»

وزارت خارجه فرانسه آمده است: « از تصمیم مثبت ایالات متحده در تمدید معافیت تحریم‌های مرتبط با همکاری‌های هسته‌ای صلح‌امیز ،که در برجام پیش‌بینی‌شده، آگاه شدیم وبر این باوریم که تمام راه‌های دیپلماتیک، خصوصا در شرایط کنونی و تنش‌های فزاینده، باید باز بمانند و وزرای خارجه سه کشور اروپایی با محمد جواد ظریف در تماس منظم اند تا بتوانیم به شرایط کاهش تنش و بازگشت ایران به تعهدات‌اش در قالب برجام دست‌یابیم».

اوفک»، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، دو روز پیش با انتشار بیانیه ای  محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران را در فهرست تحریم‌های دولت واشنگتن قرار داد. دراین بیانیه آمده بود که ظریف به سبب همکاری مستقیم یا غیرمستقیم با رهبری جمهوری اسلامی تحریم می‌شود.

ظریف، در توییتر خود گفته بود:  از آن جایی که هیچ دارایی یا منافعی در خارج از ایران ندارد این تحریم‌ها هیچ اثری بر او و خانواده‌اش نخواهند داشت.

سپاه پاسداران ودیگر مقامات حکومت ایران نیز  به این اقدام ایالات متحده واکنش نشان دادند و آن را نشانه شکست واشنگتن خواندند.

یک دیدگاه

  1. اروپا، کاملا با این کارها ثابت میکنید که از انسانیت بویی نبرده اید و برای حقوق بشر در ایران ذره ای اهمیت قائل نمیشوید!!

Comments are closed.