اتحادیه اروپا به صربستان و کوزوو: مبادا سفارتخانه را به اورشلیم ببرید. اسرائیل: اتحادیه ضد این کشور است

کشورهای اروپای غربی که همچنان به حمایت های مستقیم و غیرمستقیم از حکومت اسلامی ایران ادامه می دهند، اکنون در برابر گسترش مناسبات دوستی کشورهای جهان با اسرائیل موضع گرفته اند و به جمهوری کوزوو و صربستان هشدار می دهند که مبادا سفارتخانه خود را در اورشلیم برپا سازند.

صربستان و جمهوری کوزوو اعلام کرده اند که قصد دارند در برقراری دوستی و همکاری با اسرائیل گام های بیشتری بردارند. صربستان اعلام کرده است که می خواهد سفارتخانه خود را از تل آویو به اورشلیم منتقل سازد و جمهوری کوزوو در اروپای مرکزی که تقریبا همه اهالی آن مسلمان هستند و در اروپای مرکزی قرار دارد،  تایید کرد که قصد برقراری روابط سیاسی با اسرائیل را دارد.

این دو خبر روز آدینه گذشته (چهار روز پیش) از زبان پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید، هنگام امضای پیمان دوستی بین دو جمهوری کوزوو و صربستان و در حضور مقامات ارشد دو کشور اعلام گردید.

اکنون اتحادیه اروپا علیه این اقدام دو کشور در راه گسترش دوستی با اسرائیل و کمک به صلح و آرامش در منطقه، هشدار داده که حق چنین کاری را ندارند و رفتار آن ها برخلاف مقررات عضویت در اتحادیه اروپا می باشد.

در بیانیه اتحادیه اروپا گفته شده که انتقال سفارتخانه به اورشلیم، به احتمال صلح بین فلسطینیان و اسرائیل آسیب میرساند، زیرا فلسطینیان بخشی شرقی پایتخت باستانی اسرائیل را به عنوان پایتخت آینده خود مطالبه می کنند.

سخنگوی اتحادیه اروپا گفت که هیچ یک از کشورهای عضو، سفارتخانه خود را به اورشلیم منتقل نساخته و اگر صربستان و کوزوو به چنین اقدامی دست بزنند، جای آن ها در این اتحادیه نخواه بود.

اتحادیه اروپا بارها در مورد مسائل خاورمیانه و جهان، مواضع ضد اسرائیلی اختیار کرده و عملا تشویق کننده گروه های ترور فلسطینی علیه اسرائیل بوده و فلسطینی ها را تشویق نکرده است که با اسرائیل به صلح روی آورند.

کشورهای اروپای غربی که اعضای مرکزی این اتحادیه هستند، در مقابل، سیاست بسیار دوستانه ای در قبال حکومت اسلامی اتخاذ کرده اند و همیشه در تلاش بوده اند که از سقوط این رژیم جلوگیری کنند. یکی از آخرین اقدامات آنها مخالفت با ادامه تحریم های تسلیحاتی علیه رژیم ایران بوده است. وزیر دفاع رژیم گفته است از روزی که این تحریم ها برداشته شود، ایران می تواند مقادیر کلانی اسلحه بفروشد که نتیجه آن تقویت اقتصاد حکومت و تزریق مبالغی ارز خارجی به صندوق آن می باشد.

برخی رسانه های اسرائیلی نوشتند: بنیامین نتانیاهو به این مرحله نزدیک می شود که علنا اظهار دارد که اتحادیه اروپا یک نهاد ضد اسرائیلی است و در راه رسیدن به صلح سنگ اندازی می کند.