اتحادیه اروپا : حکومت ایران باید نقض تعهدات خود در چارچوب برجام را فوری متوقف کند

کشورهای عضو اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه ای اعلام کردند که با وجود فشارهای دولت آمریکا، ایران باید به تعهدات خود در برجام پایبند باشد.
در این بیانیه آمده است که تداوم غنی‌سازی اورانیوم که ناقض توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بین ایران و قدرت‌های جهانی است موجب نگرانی برای جهانیان است .
آندرئاس فایخت، یکی از مقام‌های ارشد وزارت اقتصاد آلمان، بیانیه اتحادیه اروپا را به جلسه سالانه هیات رئیسه (شورای حکام) آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در شهر وین تسلیم کرد.

در روزهای اخیر، ایالات متحده نیز اعلام کرد که روند موسوم به مکانیسم ماشه برای از سرگیری تمامی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را آغاز کرده است. این تحریم‌ها در چارچوب توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی لغو شده‌اند.

آندرئاس فایخت خطاب به نشست شورای حکام آژانس افزود: «اتحادیه اروپا از ایران می‌خواهد که بلادرنگ به اجرای کامل تمامی تعهدات خود در قبال برجام بازگردد».

دولت‌های فرانسه، آلمان و بریتانیا که از امضاء‌کنندگان برجام هستند با از سرگیری تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران مخالفند و تاکید می‌کنند که دولت آمریکا پس از خروج از برجام در سال ۹۷ از نظر حقوقی نمی‌تواند مکانیسم‌های پیش بینی شده در این توافق را فعال کند.

حکومت ایران در واکنش به از سرگیری تحریم‌های آمریکا در چارچوب سیاست موسوم به فشار حداکثری اجرای بخشی از تعهدات خود در قبال برجام از جمله حد نصاب‌های پیش بینی شده در مورد حجم و درصد غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کرده است.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی حکومت ایران نیز با اشاره به رد درخواست آمریکا از سوی شورای امنیت سازمان ملل و توافق اخیر تهران و آژانس برای بازرسی از مراکز هسته‌ای اعلام نشده در ایران گفت با وجود فضای سیاسی تیره و تار امروزی همکاری و امید به تفاهم وجود دارد.