اتحادیه اروپا طبق وعده ای که داده بود، واکسیناسیون سراسری را از امروز(یکشنبه)  آغاز کرد

اورسلا فون درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در ارتباط با واکسیناسیون سراسری گفت که اتحادیه اروپا از امروز طرح هماهنگ واکسیناسیون سراسری برای مبارزه با بیماری کووید-۱۹ را آغاز کرده و واکسن فایزر/بیواِن‌تِک به همه ۲۷ کشور عضو تحویل داده شده است.

او این برنامه سراسری را “لحظه اتحاد” خواند که آغازی خواهد بود بر گذر از سالی دشوار.

یادآور می شود که برخی کشورها واکسیناسیون را از روز گذشته(شنبه) ۲۶ دسامبر آغاز کرده‌اند و گفته‌اند آماده نیستند یک روز دیگر منتظر بمانند.

بریتانیا، آمریکا و چند کشور آمریکای لاتین پیشتر واکسیناسیون سراسری با تزریق واکسن فایزر/بیواِن‌تِک در مقابل ویروس کورونا را آغاز کرده بودند.

گفتنی است اسرائیل از ۵ روز پیش واکسیناسیون عمومی کورونا را در اسرائیل آغاز کرد. و تاکنون  تقریبا ۲۱۰.۰۰۰ تن از شهروندان اسرائیلی واکسن کرونا دریافت کرده‌اند

تا سه روز پیش  حدود ۲۱۰ هزار تن از شهروندان اسرائیلی شامل کادر درمانی و سالمندان بالای ۶۰ سال، واکسن کرونا زده‌اند. در تنها در عرض یک روز، ۷۴۰۰۰ تن در اسرائیل واکسینه شدند.

«یولی اِدل اشتاین»، وزیر بهداشت اسرائیل، با اعلام این خبر، وعده داد که در روزهای آینده، شمار روزانه واکسیناسیون شهروندان اسرائیلی، به ۱۰۰ هزار تن در روز برسد. اسرائیل دو روز پیش  با واکسینه کردن ۲.۴ تن در هر ۱۰۰ نفر، نسبت به جمعیتش، از پیشگامان واکسیناسیون در جهان بود. اما بحرین با ۲.۹۴ به ازای هر ۱۰۰ شهروند، جای اسرائیل را در شمار دریافت کنندگان واکسن کرونا نسبت به جمعیت، گرفت.

اسرائیل امیدوار است ۲ میلیون نفر در اسرائیل تا ۴۰ روز آینده واکسیناسیون شوند.این در حالی که مردم ایران هنوز واکسن نزده اند و حکومت تاکنون برای سلامتی انان تدبیری نیاندیشیده است .