اتحادیه اروپا نیز  تولید اورانیوم فلزی توسط ایران را محکوم کرد

پس از انتشار گزارش  آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره تولید اورانیوم فلزی توسط ایران،‌ اتحادیه اروپا حمایت و اطمینان کامل خود را از اقدامات این نهاد اعلام کرد.

جوزپ بورل،‌ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز با انتشار پیامی در توییتر با اشاره به گفت‌وگو با رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس، نوشت: «من اطمینان کامل خود را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و حمایت از کار فنی بی‌طرفانه آژانس بار دیگر مورد تاکید قرار دادم».

در روزهای اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی محرمانه به اعضایش اعلام کرده بود که حکومت ایران‌ برخلاف توافق هسته‌ای، تولید اورانیوم فلزی را آغاز و بر این اساس، مقدار اندکی از این ماده را پس از نصب تجهیزات جدید در سایت نطنز تولید کرده است.

در همین راستا، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که  اقدام احتمالی حکومت ایران در ساخت اورانیوم فلزی و به طور کلی رفتارهای اخیر این کشور گامی است که حکومت اسلامی  در پیش گرفته تا “از برجام فاصله بگیرد”.

وی افزود:  همین امر تعاملات کنونی دولت آمریکا را با متحدان خود و کنگره در مورد ایران ضروری‌تر می‌کند.

همزمان  معاون وزیر خارجه روسیه هم اقدام حکومت ایران را موجب بدبینی به وضعیت برجام خواند و خواستار رویکرد “مسئولانه” جمهوری اسلامی شد.

مقام‌های حکومت ایران  طی روزهای گذشته هشدار داده‌اند که در صورت عدم لغو تحریم‌ها توسط آمریکا در بازه زمانی مورد نظر، بر اساس مصوبه اخیر مجلس اجرای پروتکل الحاقی متوقف می‌شود.