اتحادیه اروپا هفته آینده باید درباره سیاست ترامپ درباره امور اتمی و موشکی ایران تصمیم بگیرد

تصمیم پرزیدنت  ترامپ برای تجدید نظر در قرارداد اتمی با ایران، موسوم به برجام، اتحادیه اروپا را بر سر دوراهی گیج‌کننده ای قرار داده و گرچه روسیه و چین، همانند اتحادیه اروپا ، اعلام کردند که برجام را بگونه ای که امضاء شده، قبول دارند – اما موقعیت این دو کشور با کشور های اتحادیه اروپا در رابطه با ایالات متحده زمین تا آسمان فرق دارد.

شرایطی که رئیس جمهوری آمریکا قبلاً تعیین کرده، در لیست بلند بالایی از کنترل دقیق دستگاهای تولید اورانیوم غنی شده تا تولید راکت های بالیستیک را در بر می گیرد و به قول خانم گودرون هارر، سر دبیر نشریه استاندارد، چشمان ترامپ ایران را فقط با دو رنگ سپید و سیاه می بیند.

تحلیلگران سیاسی امور خاور در آلمان، این گفته خانم سر دبیر را قبول می کنند، اما به مفهوم دیگرش.

خانم سردبیر می خواهد بگوید، چشمان ترامپ اشتباه می کند و فقط دو رنگ در ایران می بیند، تحلیلگران بازار سیاست خاور نزدیک می گویند، در ایران فقط دو رنگ سیاسی سفید و سیاه وجود دارد، بقیه رنگ‌ها را ملایان با اسید مخصوص از بین برده اند.

گرچه چنین تفسیرهایی کمی بوی فلسفی می دهد، اما این حقیقت را تحلیلگران سیاسی به خوبی دریافته اند.

پال آنتون کروگر مفسر روزنامه زود دویچه سایتونگ و نوی زوریخه سایتونگ از قاهره (Paul-Anton Krüger, Kairo ) می نویسد: پیشنهاد ترامپ آخرین شانس ایران است، گرچه سناریو و چگونگی نمایش بازیگرانش بعد از آخرین شانس مشخص نیست، اما میتوان دریافت، اتحادیه اروپا را با مشکل بزرگی روبرو کرده است.

ترامپ کنترل مراکز تولید اتمی ایران را ، بدون نیاز به اجازه قبلی، حتی در مورد مراکز نظامی می خواهد، که در توافق برجام پیشبینی نشده و ایران با آن مخالف است.

ترامپ ن.توافق جدیدی می خواهد تا بعد از سال ۲۰۲۵ نیز ایران کنترل شود، بهتر بگوئیم، ترامپ می خواهد راه دست یابی ایران به اتم را برای همیشه سد کند.

در کنار خواسته‌های ترامپ، مسأله موشک های بالیستیک ایران از اهمیت فوق‌العاده برخوردارند.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید، مشکل را در کنگره مطرح می کند و با توافق کنگره که حتماً موفق خواهد شد، جمهوری اسلامی ایران را مجبور می کند، حفره های خالی در توافق برجام را با خواست های آمریکا پر کنند – در غیر این صورت، تحریم های بسیار شدید تری را علیه رژیم ایران در نظر می گیرد.

در هر حال،  کار به جاهای باریکی کشیده شده، تا جایی که اتحادیه اروپا تصمیم گرفت در ۲۲ ژانویه نشستی برای گرفتن تصمیمات جدید ترامپ تشکیل دهد.

گزاری دکتر ایرج ربیعی برای رادیو پیام اسرائیل

یک دیدگاه

Comments are closed.