اتهامات جدید فائزه هاشمی: حسن روحانی به پدرم اکیر هاشمی رفسنجانی خیانت کرد

همزمان با چهارمین سال مرگ اکبر هاشمی رفسنجانی، مراسمی با حضور فرزندان او در مقبره روح‌الله خمینی در جنوب تهران برگزار شد و چهره‌های مختلف سیاسی به اظهارنظر درباره این مهره تاثیرگذار در نظام اسلامی پرداختند و به حمایت از رفسنجانی بر خالی بودن نوع سیاست‌ورزی و مصلحت طلبی او را در مقطع کنونی تاکید کردند.

محمدرضا عارف، معاون پیشین محمد خاتمی در این مراسم گفت:  «به نظرم نظام و کشور در شرایط کنونی بیش از هر زمانی به مشی عقلایی هاشمی نیازمند است. او مصلحت نظام را مصلحت کشور و ملت تعریف می‌کرد و این خود بزرگترین باطل السحر نقشه‌های دشمنان برای ایجاد شکاف بین ملت و حاکمیت بود.»

همچنین محمود واعظی، رییس دفتر حسن روحانی نیز گفته است: «ایشان به معنای واقعی کلمه،‌ مصداق مفهوم اعتدال و گرانیگاه سیاست در ایران بود. با مرگ او نظام ، یکی از نمادهایش را از دست داد، نمادی که جای خالی‌اش پر نخواهد شد.»

محسن هاشمی، فرزند هاشمی و رئیس کنونی شورای شهر تهران نیز در این مراسم  گفت: «در خصوص دوقطبی‌سازی‌ها مخصوصا دوقطبی سازی میان جمهوریت و اسلامیت نظر پدرش  مهم است؛ او معتقد بود دوقطبی سازی  به مردم آسیب می‌رساند و سرمایه‌های مردم را از بین می‌برد.»

فائزه هاشمی نیز  در گفتگو با سایت انصاف نیوز در انتقاد از حسن روحانی گفت: “خیلی ها انتظار داشتند که با وجود هاشمی؛ روحانی بتواند که روابط با عربستان را احیا کند. ولی او این کار را نکرد.”

او افزود:  روحانی “فرصت سوزی کرد” او می توانست «علی رغم فشارها کاری بکند اما نکرد».

به گفته فائزه هاشمی پیشنهاد پدرش بود که روحانی را رییس جمهور کرد. او  “بعد از فوت پدر روحانی بی پشتوانه شد. احساس کردند که پشتوانه ای ندارند و یا فکر کردند که کسی نیست که به او پاسخگو باشند.”

او در ادامه افزود:  «پدرش  با همه کار می کرد. راست ها و چپ ها در کابینه آنها بودند. یکی از دلایلی که به او حمله میشود همین است، این لازمه توسعه است. شما پیدا نمی کنید کسی را مثل پدرش عملا دموکراسی را پیاده کرده باشد.‏ تنها راه توسعه در اقتصاد تعدیل اقتصادی است. تک نرخی شدن و برداشته شدن سوبسیدها تنها راه است».

فائزه هاشمی گفت:«در تمام کشورها هزینه ای برای تغییر وجود دارد.‏ روحانی عملکرد قابل دفاعی ندارد. او نمی تواند که از سیاست های احمدی نژاد خارج شود و این قابل دفاع نیست. روحانی در بحث اقتصادی تفاوتی با احمدی نژاد نداشت.»

دختر هاشمی در ادامه  افزود: «اگر روش پدر را پیش می گرفتند الان ایران یک کشور توسعه یافته بود.‏ بعضی ها هم کنار گذاشتند؛ تلاش کردند که پدر را هم کنار بگذارند ولی پدر معتقد بود که نباید با ایران قهر کرد.»

چهار سال پیش اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری پیشین ایران و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به طور ناگهانی در استخر خانه اش مرد.

برخی از آشنایان امور ایران می گویند دستور قتل هاشمی توسط خامنه ای صادر شد زیرا رفسنجانی کوتاه مدتی پیش از مرگ مشکوک اش از برپایی یک شورای رهبری به جای ولی فقیه سخن گفته بود و خامنه ای که هر روز انتقادها و اعتراض ها به او بیشتر می شود بیم داشت که اگر این اندیشه ریشه بگیرد ادامه حکومت او را به خطر خواهد انداخت

دوران هاشمی از نظر احترام به حقوق بشر، حقوق شهروندان و آزادی مطبوعات، از تیره ترین سال‌های حکومت بشمار می رود. دورۀ دوم ریاست جمهوری او که همزمان با وزارت مصطفی میرسلیم در وزارت است از سوی روزنامه نگاران و هنرمندان ایران «سیاه ترین دورانِ فرهنگ و هنر در حکومت جمهوری اسلامی» تلقی می شود.

همچنین در دوران رفسنجانی با سوء قصد‌ها، خرابکاری‌ها و قتل مخالفان حکومت ایران در خارج از کشور همراه است و در مواردی که نهادهای قضائی کشورهای ذینفع موفق به انجام تحقیقات لازم شده اند، نام اکبر هاشمی رفسنجانی به عنوان یکی از عالی رتبه ترین مقامات صادر کنندۀ دستورات در فهرست متهمین آمده است. قتل رهبران حزب دموکرات کردستان ایران در رستوران «میکونوس» در برلین که به «ترور میکونوس» شهرت یافته است، قتل شاپور بختیار در شهرک «سورن» در غرب پاریس و انفجار در مرکز یهودیان آرژانتین در بوئنوس آیرس موسوم به «آمیا» از جملۀ آنهاست.

یادآور می شود که پیشتر نیز محسن هاشمی نسخه دوم وصیت نامه رفسنجانی را به علی خامنه ای داد و گفته بود که پدرش  این نسخه را مختص به رهبری نوشته است، اما  از آن زمان تاکنون خامنه ای هیچ پاسخی نداده است.