اتهام ایالات متحده: رژیم ایران با ایجاد هشدارهای اتمی، قصد باجگیری از جهان را دارد

در واکنش به این هشدار شماری از دست اندرکاران رژیم ایران که تهدید کرده اند ممکن است بازرسان آژانس بین المللی اتمی را از ایران دورکنند، وزارت خارجه ایالات متحده : تهدید ایران برای اخراج بازرسان آژانس اتمی نوعی باج‌گیری از جامعه جهانی و تهدید امنیت منطقه است

در بیانیه آمریکایی آمده است که این تهدید رژیم ایران “فراتر از نقض برجام” است. ایالات متحده تاکید کرده که رژیم ایران طبق معاهدۀ بین المللی ان‌پی‌تی، که هدف آن جلوگیری از گسترش سلاح های جنگ افزارهای اتمی می باشد،  متعهد است که به بازرسان اجازه دسترسی دهد.

در این بیانیه با اشاره به مصوبه مجلس برای «اخراج بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در صورت رفع نشدن تحریم‌ها» افزود که “بار دیگر حکومت  ایران از برنامه هسته‌ای خود برای باج‌گیری از جامعه جهانی و تهدید امنیت منطقه” استفاده کرده است.

وزارت خارجه آمریکا تاکید کرده است:  « نه تنها ایالات متحده، بلکه همه کشورها پیروی ایران از تعهداتش را مهم می دانند. بازی هسته‌ای موقعیت ایران را بالا نمی‌برد، بلکه به انزوا و فشار بیشتر منجر خواهد شد».

در بخشی از این بیانیه آمده است: «بزرگترین حامی تروریسم در جهان نباید اجازه غنی سازی اورانیوم در هیچ سطحی را داشته باشد.»

وزارت خارجه آمریکا گفته است  که «اخراج بازرسان بین‌المللی باید با محکومیت جهانی مواجه شود».

همزمان  مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز در توییتی نوشت: «امروز ایران بار دیگر تهدید کرد که بازرسان هسته‌ای را اخراج خواهد کرد. این رفتار، پادمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را نقض می‌کند و لازم است که از طرف جامعه جهانی محکوم شود».

این واکنش پس از تهدیداتی بود که  احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیات رییسه مجلس، گفته بود در صورت لغو نشدن تحریم‌های آمریکا تا سوم اسفند، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران اخراج خواهند شد.

این نماینده مجلس گفته بود: دولت مکلف است قانون مصوب مجلس را اجرا کند و در صورت برداشته‌نشدن تحریم‌ها حتما اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف خواهد شد.

گفتنی است براساس مصوبه مجلس که ۱۲ آذر برای اجرا ابلاغ شده است «در صورت لغو نشدن تحریم‌ها تا مدت دو ماه دولت موظف است اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند».