اتهام علیه مقامات حکومتی: بدون آگاهی مبتلایان، داروهای جدید را روی بدن آن ها آزمایش کرده و به خطر انداخته اند.

 

امروز در تهران این اتهام مطرح گردید که حکومت ایران برای ازمایش داروهای تولیدی خود بر روی بیماران بدون اطلاع عمل می کنند .محمود عباسی، رییس انجمن علمی حقوق پزشکی ایران، از آزمایش برخی داروها روی بیماران بدون اطلاع مسئولان بیمارستان‌ها خبر داد.
عباسی افزود: «اخیرا اطلاعاتی دریافت کرده‌ام که افراد فاقد صلاحیت از جاهایی مثل شرکت‌های داروسازی وابسته به برخی نهادها و یا جاهایی که می‌خواهند تاثیر یک گیاه روی بیماران را آزمایش کنند حمایت می‌شوند تا بدون اطلاع مسئولین مراکز درمانی و بدون داشتن طرح و مصوبه از کمیته اخلاق، داروها را روی بیماران تست کنند.»
وی گفت: «رضایت خود بیمار مجوزی برای تست دارو روی او نیست و تنها پس از کسب مجوز از کمیته اخلاق می‌توان دارویی را روی بیمار تست کرد.»
در این گزارش امده است که بر خی از نهادها مانند مراکز پزشکی سپاه و وزارت دفاع اقدام به این ازمایش کرده اند
تاکنون مقامات حکومتی در این باره توضحی نداده اند .
در گزارش دیگری نیز امده که سپاه پاسداران در صدور گواهی فوت بیماران کرونا دخالت دارد.یک پزشک عمومی در ایران تصویر نامه‌ای را منتشر کرده که نشان می‌دهد مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان آستانه اشرفیه در گیلان از رییس پزشکی قانونی آن شهرستان خواسته پیش از صدور گواهی فوت بیماران کرونا با نماینده سپاه پاسداران هماهنگ کند.
پیشتر نیز به فرمان علی خامنه ای، از سپاه پاسداران خواست که در کنار وزارت بهداشت در ارتباط با مورونا نظارت و مدیریت کند. شماری از مقامات سپاه پاسداران نیز گفته بودند که وزارت بهداشت و سپاه مکمل یکدیگرند تا کورونا را ریشه کن کنند.
هادی یزدانی، پزشک عمومی و عضو هیات داوری حزب اتحاد ملت، تصویر این نامه را در حساب توییترش منتشر کرده است. بر اساس این نامه، محمدرضا محدث، مدیر شبکه بهداشت و درمان آستانه اشرفیه،‌ از رییس پزشکی قانونی خواسته است پیش از صدور گواهی فوت بیماران کرونا که در منزل فوت کرده‌اند،‌ با نماینده سپاه پاسداران تماس بگیرد.
یزدانی در توییتر خود خطاب به کیانوش جهان‌پور، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، ‌پرسیده است: «چرا باید برای صدور گواهی فوت افراد کرونا مثبت یا مشکوک به کرونا با نماینده‌ سپاه پاسداران تماس گرفته شود؟»
این نامه ۶ روز پیش ارسال و به فرمانداری، نظام پزشکی و مسئول حراست شبکه بهداشت و درمان نیز رونوشت شده است.
هنوز مقام‌های دولت ایران یا سپاه پاسداران واکنشی به این نامه و توییت نشان نداده‌اند. گفتنی است خبرگزاری ها نمی‌توانند به طور مستقل این نامه را تایید کنند.