اتهام: نمایندگان برای فرار از پاسخگویی به مشکلات مردم، به عملیات انتحاری دست می زنند

جلال میرزایی تحلیلگر سیاسی، در سرمقاله امروز(سه شنبه) روزنامه آفتاب یزد نوشته است:  در این شرایط نمایندگان برای فرار از پاسخگویی دو رویه را در دستور کار قرار می‌دهند. برخی مواضع شعاری را بیشتر مورد توجه قرار می‌دهند و همزمان توپ را به زمین دستگاه اجرایی می‌اندازند و با انتقادات بسیار تند از دولت، تلاش می‌کنند تا فشاری که از حوزه انتخابیه و مردم به آن‌ها می‌آید را از این طریق کاهش دهند.

او افزود: اما عده‌ای دیگر از نمایندگان رفتار‌هایی عجیب و غریب را برمی گزینند که از قضا بسیار هزینه زا است و تبعاتی را در آینده ایجاد خواهد کرد از جمله موضوع مربوط به اعتصاب غذا که اقدامی خارج از منطق و با هزینه‌های مختلف اجتماعی و سیاسی است.

میرزایی گفت: به نظر می‌رسد اگر نمایندگان به دنبال این هستند که بر مدار منافع ملی گام بردارند باید با شجاعت و صداقت بیشتری اقدام کنند. در واقع نماینده باید صادقانه با مردم حوزه انتخابیه خود مطرح کند که منابع درآمدی کشور به شدت کاهش یافته و امکان تحقق بسیاری از وعده‌ها نیست.

او افزود:  در شرایط فعلی نیاز به نمایندگانی داریم که شجاعانه اعلام کنند که پیگیری و تلاش خود را در دستگاه‌های اجرایی انجام داده‌اند، اما مشکل از دولت نیست چرا که به دلیل شدت تحریم‌ها منابع درآمدی تا حد زیادی کاهش یافته است. با این حال از آنجایی که این نمایندگان مبنای سیاسی خود را بر این اصل گذاشتند که مقصر وضع موجود دولت است و آن‌ها با پیروزی در انتخابات به عنوان نمایندگان انقلابی وضعیت را تغییر خواهند داد، طبیعی است وقتی وارد میدان شدند و با واقعیت‌ها مواجه شدند تمایلی ندارند به مردم صادقانه از شرایط و عدم امکان تحقق انتظارات بگویند و دست به اقداماتی عجیب می‌زنند که اگر در وضعیت درآمدی کشور تغییری ایجاد نشود باید در آینده منتظر تکرار اقداماتی از این دست بود که در واقع باید آن را اقدام انتحاری برای فرار از پاسخگویی دانست.

یادآور می شود: مصطفی رضا حسینی قطب‌آبادی، نماینده مجلس، دو روز پیش  با اعلام اعتصاب غذای خود در اعتراض به عدم حل مشکلات مردم حوزه انتخابیه‌اش خبرساز شده بود او گفته است  که در صورت بی‌توجهی مجدد به خواسته‌های مردم در مرحله بعدی اعتصاب آب را نیز به اعتصاب غذایش اضافه می‌کند.

او با اشاره به جیره‌بندی آب در برخی مناطق گفت به عنوان یک نماینده باید به فکر مردم باشد. این نماینده مجلس در ادامه تأکید کرد تا رفع مشکلات مردم حوزه انتخابیه‌اش به اعتصاب غذا ادامه می‌دهد.

او  پیش از این اعتصاب،  دلیل اصلی وضعیت اقتصادی موجود در کشور را «رباخواری» عنوان کرده و بانک‌های کشور را متهم به رباخواری کرده بود.

این اقدام نماینده شهربابک در حالی که  سوءمدیریت‌ها، تحریم و مشکلات ناشی از شیوع کرونا، اقتصاد ایران را به شدت تحت فشار قرار داده و معیشت خانوارهای ایرانی را با تنگنا مواجه کرده است.

حسن روحانی، پیشتر با اعتراف به گرانی مواد غذایی و کالاها در ایران، علت آن را «جنگ اقتصادی» آمریکا علیه رژیم ایران اعلام کرد اما منتقدان، سوء مدیریت دولتی را از علل اصلی این وضعیت می‌دانند.