اجرای حکم اعدام ۳ زندانی در زندان قزوین

سحرگاه روز چهارشنبه ۶ مردادماه، حکم اعدام سه زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند، در زندان قزوین به اجرا درآمده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، هویت این زندانیان که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند، اسماعیل فاتحی، منصور محمدی و مظفر (نام خانوادگی نامشخص) عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “اسماعیل فاتحی به اتهام حمل ۳۰۰ کیلوگرم تریاک از پنج سال پیش بازداشت و در زندان بود. منصور محمدی و مظفر هم از حدود ۶ سال پیش در زندان به‌سر میبردند”.

اجرای حکم این زندانیان تاکنون توسط رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.
بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.