اجرای مقررات انزوای فردی و خودداری از تماس با دیگران، باورمندان مسلمان را با مشکلات بیشتری در رمضان روبرو می کند

نزدیک بودن ماه روزۀ رمضان، نگرانی های بیشتری در اسرائیل و کشورهای عرب، در مورد ابعاد گسترش کورونا به وجود آورده است. در اسرائیل، با آن که شهروندان عرب، کم و بیش مقررات خانه نشینی را رعایت کرده اند، ولی ماه روزه رمضان با آیین هایی همراه است که گردهم آوری باورمنان را ایجاب می کند و خطر واگیری را بالا می برد.

یکی از آیین های ماه روزه، در اسرائیل و کشورهای عرب و مسلمان، ضیافت هایی که پس از افطار برگزار می گردد. در اسرائیل، مقام رئیس جمهوری در یکی از شب های رمضان، رهبران جامعه عربی کشور را به مقر ریاست جمهوری دعوت می کند و با آن ها به صرف شام و سخنرانی می پردازد. آئین مشابهی در اکثر کشورهای عرب و مسلمان نیز وجود دارد که بی تردید در دوران کورونا کاملا منسوخ می شود.

از جمله ویژگی های دیگر ماه رمضان، رونق بازار شیرینیجات و آذوقه است، که آن هم تعطیل شده است.

لزوم شرکت در نماز جماعت نیز یکی از واجبات ماه روزه است که آن هم باطل گردیده و رهبران مذهبی اسلامی دستور داده اند که افراد فریضه نماز را در چهاردیواری خانه و بدون تماس با دیگران برگزار کنند.

در اسرائیل، تلاش زیادی به عمل آمده که برنامه های مبارزه با کورونا، جامعه عربی کشور را نیز در هر نقطه ای که زیست می کنند، در برگیرد. خدمات بهداشتی اسرائیل در همه شهرک ها و آبادی های عرب نشین نیز گسترده شده و به همه اعراب کشور و فلسطینی هایی که ساکن شرق اورشلیم هستند، توصیه شده که اگر گمانی درباره ابتلا به کورونا دارند، برای انجام آزمایش حاضر شوند.

وضع بهداشتی فلسطینیان کرانه باختری نیز یکی دیگر از دلمشغولی های دولت اسرائیل می باشد. با آن که رفت و آمد بین کرانه و خاک اسرائیل کاملا متوقف شده، ولی کورونا مرزی نمی شناسد و هر دو سرزمین، در رویارویی با این ویروس شریک هستند و باید با یکدیگر همکاری کنند.

در حال حاضر این همکاری وجود دارد و در سطح رضایت بخشی ادامه می یابد. اسرائیل می کوشد تا آن جا که می تواند، بخشی از نیازهای نهادهای درمانی کرانه را از نظر دارو و تجهیزات پزشکی تامین کند. در عین حال اتحادیه اروپا و نهادهای دیگر، ده ها میلیون دلار کمک مالی برای فلسطینیان فرستاده اند تا با پیامدهای کورونا و درمان آن دست و پنجه نرم کنند.

مشکل اساسی در این زمینه، نوار غزه است که در آن جا گروه تروریستی حماس تسلط بر سرزمین را به دست دارد و همچنان به ستیز با اسرائیل و تلاش برای اجرای تعرضات ادامه می دهد و از همکاری با اسرائیل نیز سر باز می زند. اما اسرائیل اجازه انتقال همه گونه تجهیزات درمانی به غزه را می دهد و از اعطای کمک های نقدی کشورهای دیگر به غزه استقبال می کند.