اجرای پیمان ده ساله کمک های کلان نظامی ایالات متحده به اسرائیل آغاز می شود

به موجب این پیمان، ایالات متحده به مدت ده سال آینده، هر سال سه میلیارد و هشتصد میلیون دلار کمک نظامی در اختیار اسرائیل قرار خواهد داد

پیمان جدید همکاری های نظامی ایالات متحده و اسرائیل، از این هفته به اجرا گذاشته می شود.

این پیمان که در دوران ریاست جمهوری پرزیدنت اوباما به تصویب رسید و موعد اجرای ان، از هفته های آینده تعیین شد، شامل بزرگترین مبلغ کمک نظامی به اسرائیل می باشد که در تقویت توان دفاعی این کشور بسیار موثر خواهد بود.

با آن که پرزیدنت اوباما بارها در معرض انتقادهای گزنده، به خاطر کوتاه آمدن در برابر رژیم ایران و دولت سوریه قرار گرفت، ولی حاضر به اعطای بزرگترین رقم کمک مالی و نظامی به اسرائیل گردید و این اقدام او، در این هفته، حتی از جانب دولت پرزیدنت ترامپ مورد تحسین قرار گرفت.

وزارت خارجه ایالات متحده، در آستانه آغاز اجرای این توافق، اعلام داشت که پیمان اعطای کمک های نظامی به اسرائیل یک بار دیگر نشان از تعهد دولت واشنگتن در حمایت از اسرائیل دارد و نشان می دهد که دولت ایالات متحده و مردم آمریکا به تامین امنیت اسرائیل توجه بسیار دارند.

به موجب این پیمان، ایالات متحده به مدت ده سال آینده، هر سال سه میلیارد و هشتصد میلیون دلار کمک نظامی در اختیار اسرائیل قرار خواهد داد.

اسرائیل بخش عمده ای از این مبلغ را صرف خرید وسایل نظامی و دفاعی از ایالات متحده خواهد کرد.

یک ماده مهم در پیمان بین اسرائیل و ایالات متحده آن است که از مبلغ سالیانۀ سه میلیارد و هشتصد میلیون دلاری، پانصد میلیون دلار آن در راه اجرای پروژه های دفاعی مشترک اسرائیل و ایالات متحده هزینه خواهد شد.

این بخش از قرارداد، برای امنیت ایالات متحده نیز اهمیت بسیار دارد، زیرا هر وسیله دفاعی جدیدی که در اسرائیل طراحی و تولید شود، می تواند مورد استفاده ارتش آمریکا نیز قرار گیرد.

اسرائیل با کمک این مبالغ اهدایی از جانب ایالات متحده، توانسته است سیستم های ضد موشکی متنوعی ایجاد کند که قادر است موشک ها با برد مختلف را در هر ارتفاع، مورد اصابت قرار داده و خنثی کند.