اجساد چند دانشجوی دیگر که به صورت مرموزی در جریان اعتراض ها به دست آمد، شناسایی شد

پیدا شدن ۳۵ جنازه در رودخانه در نزدیکی اهواز ، که همگی با گلوله کشته شده ا ند

شمار دیگری از اجساد جوانانی که در اعتراضات خیابانی شرکت فعال داشته و به طرز مرموزی به قتل رسیده اند،  شناسایی شد

پس از گذشت یک ماه از اعتراضات مردمی در ایران  مسئولان جمهوری اسلامی هم چنان درباره تعداد کشته‌شدگان و بازداشتی‌های اخیر سکوت کرده اند.  گزارش‌های تایید نشده‌ از کشف جسد چند ین نفر از شهروندان بازداشت‌شده در سدها و رودخانه‌های نقاط مختلف ایران خبر می‌دهد.

شماری ا ز کاربران رسانه‌های اجتماعی با انتشار تصاویری اظهار کرده‌اند که پلیس از کشف جسد یکی از بستگان یا همشهریان‌ آن‌ها که طی اعتراض‌های سراسری آبان‌ ماه بازداشت شده بودند، خبر داده است

هم چنین کاربری در توئیتر خود نوشته که  جسد جوانی به نام ارشاد رحمانیان در سد “گاران” مریوان در استان کردستان کشف شده وی  روز ۲۶ آبان‌ ماه در مقابل بیمارستانی از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بود.

این کاربر توییتر نوشته است: «مدام به خانواده‌اش دروغ می‌گویند. یک روز در زندان سنندج، روز دیگر نیست. تمام بیمارستان‌ها و سازمان‌ها را می‌گردند و فقط دروغ می‌شنوند. تا این‌ که خود در سد گاران مریوان روی آب می‌آید. با بدنی متلاشی شده. نه می‌بخشیم نه فراموش».

صفحه توییتر “حقوق بشر در ایران” نیز  در همین زمینه اعلام کرده که آثار شکنجه بر روی جسد این جوان قابل مشاهده بوده و خانواده او نیز تحت فشار قرار دارند که اعلام کنند او “خودکشی” کرده است.

هم چنین نیروهای امنیتی خانواده چند تن از کشته‌شدگان را تهدید کرده و گفته اند که در صورت انتشار هر گونه عکس و یا خبر به آنان اجساد جان باختگان را دوباره پس می گیرند .

در همین زمینه، روز جمعه ۲۲ آذرماه ویدیویی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که شامل تصاویری از کشف یک جنازه در رودخانه کارون اهواز در استان خوزستان بوده است.برخی از شهروندان گفته‌اند که این جسد متعلق به یکی از جان‌باختگان اعتراض‌های آبان‌ماه است.

از سوی دیگر وبسایت “ایران کارگر”،‌ فعال در زمینه حقوق کارگران، نوشته بود که جسد پنج جوان در سد “وحدت” سنندج کشف شده است.

این وب سایت خبری نوشته که  این جوانان از سوی ماموران امنیتی در جریان تظاهرات آبان‌ماه بازداشت شده بودند. هم چنین  “ایران کارگر” نوشته است که در مریوان پیکر چهار جان‌باخته در دریاچه “زریبار” رها شده است.

صحت این گزارش‌ها هنوز از سوی مراجع رسمی تایید یا رد نشده است.

 گزارش‌های منتشرشده از سوی سازمان‌های حقوق بشری و فعالان مدنی طی روزهای اعتراض‌ها حاکی از شمار بالای بازداشت‌شده‌ها و کشته‌‌ها در استان کردستان بوده است.

روزنامه جوان، نزدیک به سپاه پاسداران،نیز پیشتر  گستردگی تعداد کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان‌ماه را به اندازه جان‌باختگان درگیری‌های سال ۱۳۶۰ دانسته بود.

3 دیدگاه‌

 1. با سلام
  عکس اولی مال سوریه است, فضای مجازی چه خبره؟ همه همین عکسو پخش میکنند به عنوان قربانلان اهواز.
  برای جلوگیری از هرگونه بهره برداری رژیم ضد بشری و همپاله های خناسان عمامه دار و همچنین پخش اطلاعات نادرست ، یاد آوری میکنیم که این عکس مربوط به سوریه و از سال ۲۰۱۳ است . با سپاس و هشدار به همه عزیزان در پخش عکس و خبر
  بخاطر اعتبار رادیوتان بیشتر دقت کنید
  ممنون

  (توضیح رادیو پیام اسرائیل: این نظر حاوی لینک بوده که لینک آن حذف و بقیه نظر منتشر شده است. رادیو پیام اسرائیل از انتشار هر گونه لینکی در دیدگاه‌های کاربران معذور است.)

 2. کجا هستند حامیان حقوق حیوانان حقوق بشر که کر و کور شده ننگ بر بشریت کسی نیست نالهای لحظه جاندادن این جوانان را مرهمی باشد دادرس بزرگ یا رحمان تو بهترین آرام کننده دلها هستی بر جگر سوختمان مرحم بگذار و قدرت دادن اندکی از تاوان جنایتکاران را به ما ببخش

Comments are closed.