احتمالا دور پنجم مذاکرات وین هم بدون توافق نهایی پایان می‌یابد

عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین درباره احیای احتمالی برجام، گفت «شخصا مطمئن نیستم که در این دور از مذاکرات بتوانیم مسائل را جمع بندی کنیم‌.»

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی دو روز پیش  با بیان این که تقریباً یک هفته است که دور پنجم مذاکرات وین در حال انجام است، گفت: مذاکرات پیچیدگی های زیادی دارد و ما به موضوعات اصلی مورد اختلاف رسیده‌ایم.

عراقچی افزود: با این حال ما به تلاش خود ادامه می‌دهیم ممکن است که لازم باشد بار دیگر هیئت ها برای انجام مشورت‌های بیشتر به پایتخت‌ها مراجعه کنند، هنوز در این مورد تصمیم قطعی نگرفته‌ایم و ظرف دو سه روز آینده کار را ادامه خواهیم داد.

وی درباره  مراجعه هیئت ها به پایتخت ها برای انجام مشورت، گفت:  معمول کار این است که ما با یک جلسه کمیسیون مشترک برجام کار را شروع می‌کنیم و با یک جلسه کمیسیون مشترک برجام دور مذاکراتی که انجام شده است را جمع‌بندی می‌کنیم و خاتمه می دهیم.

همزمان  وال استریت ژورنال  هم نوشت:  که هیات‌های مذاکره‌کننده در وین احتمالا چهارشنبه یا پنج‌شنبه به پایتخت‌های‌شان باز خواهد گشت.

وال استریت ژورنال گفته است که  برنامه کنونی این است که فردا ( پنج‌شنبه) وقفه‌ای ایجاد شود تا هیات‌ها به پایتخت های خود بازگردند. این مسئله ممکن است تغییر کند اما فعلا برنامه همین است. سوال بزرگ این است که مذاکرات کی ادامه پیدا می‌کنند و اینکه آیا پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران تداوم خواهد یافت هنوز مشخص نشده است.

همچنین میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین روز گذشته (سه شنبه) در توییتی نوشت: دیدار مفید دیگری با هیات آمریکایی در وین بر سر برجام داشتیم. گفت‌وگوی صادقانه‌ای با رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران بر سر مسائل باقی‌مانده‌ای که برای احیای اجرای کامل توافق هسته‌ای باید حل شوند، داشتیم.

مذاکرات میان اعضای کمیسیون مشترک برجام درباره احیای توافق هسته ای در وین و با حضور آمریکا در مقر مذاکرات از ماه گذشته برگزار شده است. در حالی که آمریکا و ایران مذاکرات مستقیمی نداشته‌اند، نمایندگان دولت آمریکا با نمایندگان سایر اعضای برجام در این زمینه رایزنی می کنند.

اولیانوف تاکید کرد : به زمان بیشتری برای توافق نهایی درباره برجام نیاز داریم

او در ادامه افزود: اما ما همیشه در ارزیابی خودمان با احتیاط عمل می‌کنیم، تا زمانی که درباره همه چیز توافق نشود هیچ توافقی صورت نمی‌گیرد، ما به این مرحله خیلی نزدیک هستم اما ممکن است زمان بیشتری لازم باشد.

پیشتر سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز گذشته (سه‌شنبه)  اعلام کرد که از نظر وی گمانه‌زنی درباره زمان به نتیجه رسیدن مذاکرات وین برای احیای برجام، امری غیرسازنده است.

لاوروف گفته بود: «ما و دیگر مشارکت‌کنندگان در برجام تلاش می‌کنیم که هرچه زودتر شرایط مطلوب برای دستیابی به نتیجه نهایی فراهم شود. گمانه‌زنی درباره اینکه نتیجه نهایی طی چند روز آینده یا چند هفته آینده حاصل خواهد شد، از نظر من غیرسازنده است. آنها [مذاکره‌کنندگان] در وین تلاش می‌کنند که هرچه زودتر به نتیجه برسند.»