ارزیابی: حماس و جهاد اسلامی آممکن است بخواهند برگزاری مراسم مهمی را در اسرائیل سازند

ساختمانی که هدف مستقیم موشک قرار گرفت و با ویرانی آن، یک اسرائیلی شصت ساله کشته شد

در همان حال که سازمان های ترور فلسطینی اعلام کرده اند که به نبرد مسلحانه علیه اسرائیل ادامه خواهند داد، و با در نظر گرفتن این واقعیت که در هفته ها و ماه های اخیر صدها موشک و راکت از نوار غزه به سوی خاک اسرائیل شلیک گردیده، آشنایان امور امنیتی احتمال می دهند که حماس و جهاد اسلامی آزادی فلسطین درصدد برآیند در دو هفته پیش رو برگزاری مراسم مهمی را در اسرائیل مختل سازند و به موقعیت جهانی این کشور آسیب برسانند و وانمود سازند که سازمان های مقتدری هستند که می تواند با عملیات خود، موجب فلج شدن اسرائیل گردند.

سه رشته مراسم در اسرائیل قرار است در دو هفته آینده با شرکت هزاران نفر برگزار گردد که در صورت وقوع حملات موشکی گسترده از نوار غزه، ممکن است مختل شود و اسرائیل را در انظار جهانی یک کشور ضعیف در برابر ترور فلسطینی جلوه گر سازد.

روز چهارشنبه این هفته (سه روز دیگر) یادروز جان باختگان در جنگ های دفاعی اسرائیل می باشد و ارزیابی می شود که بیش از یک و نیم میلیون نفر افراد و خانواده های سربازان جانباخته، به آرامگاه های نظامی بروند و بر روی سنگ قبر عزیزان خود دسته های گل نثار کنند.

فردای آن روز، پنجشنبه، جشن استقلال اسرائیل است که در سراسر کشور با حضور میلیون ها نفر برگزار می شود و آئین های متنوعی دارد که یکی از آن ها نمایش آکروباتیک هواپیماهای نظامی می باشد. در عین حال، اکنون چندین سال است که اسرائیل رژه نظامی برگزار نمی کند و جشن استقلال، جنبه مردمی و فرهنگی دارد.

گروه جهاد اسلامی آزادی فلسطین تهدید کرده است که ممکن است در روز استقلال، اسرائیل را هدف سنگین ترین حملات موشکی قرار دهد و حتی شهرهای مرکزی اسرائیل را به موشک ببندد.

در گزارش های پیشین گفته شده بود که حکومت اسلامی ایران موشک های میان بردی در اختیار جهاد اسلامی قرار داده که از نوار غزه می تواند شهر تل آویو را هدف قرار دهد.

همچنین قرار است دو هفته دیگر مسابقه بین المللی بهترین ترانه اروپایی در تل آویو برگزار شود که هنرمندان بیست کشور جهان در آن شرکت دارند و هزاران میهمان خارجی به اسرائیل می آیند و بیشتر آن ها در تل آویو ساکن خواهند شد.

مسلم آن است که اگر یک روز پیش از برگزاری این مسابقه هنری، ده ها موشک به سوی تل آویو شلیک شود، بسیاری از شرکت کنندگان خارجی در این مسابقه بین المللی، ممکن است از اسرائیل فرار کنند و برگزاری این فستیوال سالیانه منتفی شود. چنین احتمالی به حیثیت اسرائیل لطمه سنگینی وارد خواهد ساخت و مقامات مسوول باید بسنجند که چگونه می توانند از وقوع آن جلوگیری کنند.