احضار عضو شورای شهر تهران، به دلیل درخواست او برای انتتشار آمار واقعی کرونا

محمد جواد حق شناس، نماینده شورای شهر تهران

نماینده شورای شهر تهران به علت درخواست آمار واقعی تفکیک شده کرونا در پایتخت و انتشار آمار جان باختگان کرونا در تهران به رسانه های اجتماعی، مورد تهدید نیروهای امنیتی و نظامی ایران قرار گرفت و به دادگاه احضار شد.

محمد جواد حق شناس گفته بود که وزارت بهداشت باید آمار واقعی را اعلام کند تا مردم آن را جدی‌تر بگیرند.

حق شناس، صحبت‌های وزارت بهداشت را نوعی آمارسازی از سوی این وزارت خانه خواند و افزود: «برخلاف سخنان وزارت بهداشت، آمار مبتلایان و فوتی‌ها خیلی بیشتر از آن چیزی است که اعلام می‌شود و حتی با سازمان بهشت زهرا برای دفن اجساد و تعداد آن‌ها نیز در ارتباط هستیم».

وی در گفتگو  با روزنامه شرق گفت که وکیلش، هفته گذشته به دادسرا رفته، اما به او اجازه خواندن پرونده داده نشده است. مقامات دادسرا اعلام کرده‌اند خود او باید در دادسرا حاضر شود.

حق شناس گفته که وی به اتهام “تشویش اذهان عمومی”، از سوی نهادهای امنیتی و نظامی به دادسرا احضار شده است.

این عضو شورای شهر تهران همچنین آمار مربوط به افراد فوت شده در اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ را اعلام کرده و خبر داده بود که در این دو ماه ۱۳ هزار نفر در تهران دفن شده‌اند.

حق شناس تصریح کرد: «این رویه که هر مسئولی درباره موضوعی صحبت می‌کند او را احضار یا بازداشت می‌کنند باعث تعجب همه کسانی است که با حقوق عمومی افراد سر و کار دارند. مردمی که برای این انقلاب به پا خواستند مهمترین خواسته‌ای که داشتند آزادی بیان بوده و از شعار‌های مردمی بود که تن به استبداد ندادند. اما اکنون فضای کشور به گونه‌ای است که برخی از نهاد‌ها در همه همه حوزه‌ها برای خودشان حق حضور و اظهارنظر تعریف می‌کنند، تا جایی که به خود اجازه می‌دهند علیه نماینده مردم طرح شکایت کنند. این موضوع نشان می‌دهد که این فضا فاصله جدی با اهداف مردم دارد. این رویکرد قطعا با قانون و حقوق اساسی فاصله دارد».