اختاپوس شبه‌نظامیان جمهوری اسلامی در منطقه

– جمهوری اسلامی بیش از ده گروه شبه‌نظامی در منطقه به وجود آورده که از آنها برای دخالت در دیگر کشورها و آشوب‌آفرینی استفاده می‌کند.
– حزب‌الله لبنان اولین گروه شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران است که توسط علی‌اکبر محتشمی‌پور سفیر سابق حکومت اسلامی ایران در سوریه و اصلاح‌طلب کنونی پایه‌گذاری شد.
– شبه‌نظامیان لبنانی، عراقی، سوری، افغان و پاکستانی توسط جمهوری اسلامی ایران حمایت سیاسی، ایدئولوژیک، مالی و تسلیحاتی می‌شوند.

جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر گروه‌های شبه‌نظامی بسیاری را در منطقه به وجود آورده است که از آنها به‌عنوان ابزاری برای مداخله در دیگر کشورها و آشوب‌آفرینی استفاده می‌کند. اندیشکده «بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها» که مرکز آن در واشنگتن قرار دارد، اخیرا گزارشی در این رابطه منتشر ساخته است. در این گزارش اشاره می‌شود که این گروه‌های شبه‌نظامی ده‌ها هزار نفر را در سطح خاورمیانه بسیج کرده‌اند و در بسیاری از بحران‌های منطقه‌ای حضور فعال دارند.

این گروه‌های شبه‌نظامی اگرچه با اهداف متفاوتی تشکیل شده‌اند و سیاست‌های مختلفی را دنبال می‌کنند، ولی وابستگی‌شان به نیروهای قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وجه مشترک آنهاست. این گروه‌ها فصل مشترک دیگری نیز دارند و آن پیشبرد پروژه انقلابی- اسلامی‌ است که که از ابتدای تشکیل حجمهوری اسلامی مورد نظر بنیانگذار آن، آیت‌آلله روح‌الله خمینی بوده است.

اولین گروه شبه‌نظامی شیعی که در دفتر علی‌اکبر محتشمی‌پور، سفیر وقت جمهوری اسلامی ایران در دمشق پای گرفت، حزب‌الله لبنان است. علی‌اکبر محتشمی‌پور که در سال‌های بعد به جبهه اصلاح‌طلبان پیوست و در مجلس ششم شورای اسلامی، رئیس فراکسیون دوم خرداد بود و در نهمین دور انتخابات ریاست جمهوری ریاست ستاد انتخاباتی مهدی کروبی را اداره می کرد، پایه‌گذار حزب‌الله لبنان، مهم‌ترین گروه شبه‌نظامی وابسته به جمهوری اسلامی است. سازمانی که امروز در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا و بسیاری از کشورهای عربی قرار دارد و رد پایش را می‌توان در عملیات تروریستی بی‌شماری از خاورمیانه تا فرانسه و آرژانتین پیدا کرد.

«بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها» در این گزارش به ده سازمان و گروه شبه‌نظامی دیگر که توسط نیروهای قدس به وجود آمده‌ و وابستگی کامل به جمهوری اسلامی از نظر ایدئولوژیک، سیاسی، مالی و تسلیحاتی دارند اشاره کرده است.

عصائب اهل حق

این گروه شبه‌نظامی عراقی در سال ۲۰۰۶ میلادی فعالیت‌هایش را تحت رهبری قیص الخزعلی آغاز کرد. عصائب اهل حق در در آخرین انتخابات پارلمان عراق توانست یکی دیگر از رهبران خود به نام حسن سالم را که در لیست الصادقون حضور داشت به مجلس بفرستد. عصائب اهل حق که گفته می‌شود ده هزار عضو مسلح دارد، رسما علی خامنه‌ای را به‌عنوان رهبر معنوی خود می‌شناسد، اگرچه بسیاری از اعضایش خود را پیرو آیت‌الله محمدباقر صدر می‌دانند که در سال ۱۹۹۹ به دستور صدام حسین به قتل رسید.

شبه‌نظامیان عصائب اهل حق تمامی تسلیحات خود را از نیروهای قدس دریافت می‌کنند و علاوه بر اسلحه‌های سبک ایرانی و روسی، چندین تانک ساخت روسیه را نیز از طریق جمهوری اسلامی دریافت کرده‌‌اند. حوزه فعالیت عصائب اهل حق، از بغداد و برخی مناطق جنوبی عراق، اخیرا در قالب حشدالشعبی به مناطق مرکزی این کشور نیز گسترش یافته است. چند گردان از شبه‌نظامیان عصائب اهل حق اخیرا به منطقه حلب در سوریه اعزام شده‌اند. این گروه حضور فعالی نیز در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی دارد.

سپاه بدر

این گروه از شبه‌نظامیان عراقی در سال ۱۹۸۲، در جریان جنگ ایران و عراق در تهران توسط محمود هاشمی شاهرودی تاسیس شد. در حال حاضر فرماندهی حدود ۲۰‌هزار نفری که این سپاه را تشکیل می‌دهند با هادی فرحان عبدالله العامری است. این گروه شبه‌نظامی نه تنها در پارلمان عراق صاحب ۲۲ کرسی است ، بلکه یکی دیگر از رهبرانش، قاسم الاعرجی، عهده‌دار وزارت کشور در دولت کنونی بغداد است. شبه‌نظامیان سپاه بدر مجهز به تانک‌های آمریکایی آبرامز و اسلحه‌های سبک ایرانی و روسی هستند.

خشی از نیروهای پلیس عراق که بارها از سوی سازمان‌های حقوق بشری متهم به شکنجه و قتل مخالفان شده‌اند، از اعضای همین سپاه هستند که بدنه اصلی حشدالشعبی را تشکیل می‌دهد. چند گردان از سپاه بدر اخیرا به حومه دمشق منتقل شده‌اند و وظیفه دفاع از از بخش‌هایی از پایتخت سوریه به آنها واگذار شده است. هادی العامری که پاسپورت ایرانی نیز دارد با زنی از استان خراسان ازدواج کرده است.

لشکر فاطمیون

افغان‌های مهاجر در ایران شبه‌نظامیان این لشکر را تشکیل می‌دهند که فرماندهی آن با علیرضا توسلی است. حدس زده‌می‌شود که بین ۱۲ تا ۱۴ هزار افغان مهاجر تا کنون با وعده دریافت تابعیت ایران و یا اقامت دائمی در ایران، به این لشکر که در سوریه برای حفظ رژیم بشار اسد می‌جنگد، پیوسته‌اند. لشکر فاطمیون تحت نظارت کامل نیروهای قدس عمل می‌کند و می‌توان از آن به‌عنوان شاخه افغان سپاه پاسداران نام برد.

شبه‌نظامیان افغان لشکر فاطمیون که در دیرالزور و حلب حضور دارند، تسلیحات، مهمات، حقوق و مواجب خود را رسما از سپاه پاسداران دریافت می‌کنند. منابع آمریکایی اخیر گفته‌اند که چندین گردان از لشکر فاطمیون برای کمک به حوثی‌های یمن به این کشور اعزام شده‌اند.

وظیفه آموزش نظامی این جوانان و نوجوانان افغان، که برخی بیش از ۱۳ سال سن ندارند، به‌عهده حزب‌الله لبنان است. تا کنون بیش از ۲۰۰۰ نفر از این افغان‌ها در جنگ سوریه جان خود را از دست داده‌اند و ۸ هزار نفر دیگر نیز مجروح به ایران بازگشته‌اند.

حرکت حزب‌الله النجبا

این گروه شبه‌نظامی عراقی ادعا می‌کند که بیش از ده هزار عضو مسلح دارد. فرمانده حرکت حزب‌الله النجبا، شخصی به نام اکرم الکعبی است. اکرم الکعبی شخصا فرماندهی ۱۵۰۰ نفری را که به مناطقی چون حمص، حلب و دیرالزور در سوریه اعزام شده‌اند، عهده‌دار است. گزارشگران سازمان ملل متحد این شبه‌نظامیان عراقی را مسئول قتل عام بیش از ۶۰ سوری غیرنظامی در حلب می‌دانند و به همین خاطر نام فرمانده این گروه در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است.

حرکت حزب‌الله النجبا در سال ۲۰۱۳ با انشعاب از عصائب اهل حق تاسیس شد و مستقیما از قاسم سلیمانی دستور می‌گیرد.

کتائب حزب‌الله

جمال جعفر ابراهیم که با نام ابومهدی المهندس شهرت دارد، این گروه شبه‌نظامی را در سال ۲۰۰۳ میلادی پایه‌گذاری کرد. کتائب حزب‌الله اگرچه بیش از دو هزار شبه‌نظامی مسلح ندارد، ولی در جریان جنگ داخلی عراق توانست شمار قابل توجهی از تانک‌ها و زره‌پوش‌های آمریکایی را تصاحب کند و از این نظر از قابلیت نظامی بالایی برخوردار است و نقش موثری را در عملیات حشدالشعبی علیه داعش ایفا کرده است.

منایع آمریکایی معتقدند که کتائب حزب‌الله نیروهای خود را اخیرا از سوریه خارج کرده و به مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن فرستاده است.

کتائب امام علی

کتائب امام علی شاخه نظامی جنبش اسلامی عراق است که در سال ۲۰۱۴ توسط شبل الزیدی، در پاسخ به فراخوان آیت‌الله سیستانی برای تشکیل بسیج مردمی عراق یا حشدالشعبی بنیانگذاری شد. یکی از فرماندهان این گروه ایوب الربیع است که با نام ابوعزرائیل شهرت دارد. ابوعزرائیل که به شقاوت شهرت دارد تا کنون چندین تروریست داعشی را در منطقه تکریت پس از دستگیری زنده سوزانده است.

ابوعزرائیل که گویا قبل از پیوستن به کتائب امام علی در دانشکده تربیت بدنی بغداد تدریس می‌کرده است با جنایاتی که در عراق و سوریه مرتکب شد، توانست نام این گروه را بر سر زبان‌ها بیاندازد.

لواء الباقر

اولین گروه از شبه‌نظامیان شیعه سوری که توسط نیروهای قدس تاسیس شد، لواء‌ الباقر است، که حدود سه هزار نفر را که عمده آنها در پایگاه‌های سپاه در ایران آموزش دیده‌اند، در بر می‌گیرد. این گروه که فرماندهی آن با خالد الحسن است، در منطقه حلب فعالیت دارد، اگرچه در جنگ‌های حمص و رقه نیز حضور داشته است.

اخیرا لواء الباقر شماری از فلسطینی‌های سنی هوادار بشار اسد را نیز با نام لواء القدس سازماندهی کرده است که آنها نیز توسط سپاه پاسداران حمایت مالی و تسلیحاتی می‌شوند.

لواء سیده رقیه

این گروه نیز که کمتر از ۵۰۰ نفر را در بر می‌گیرد از سال ۲۰۱۳ در منطقه دمشق فعالیت دارد. شماری از شبه‌نظامیان این گروه که تحت فرماندهی مستقیم نیروهای قدس قرار دارد به شرق سوریه اعزام شده‌اند و در درگیری با نیروهای آمریکایی مستقر در شهر تنف حضور داشته‌اند.

تنف در نقطه مرزی سوریه- اردن- عراق قرار دارد و از نظر استراتژیک بسیار مهم است.

قواه امام رضا

این گروه نیز در سال ۲۰۱۳ از شبه‌نظامیان سوری وابسته به نیروهای قدس تشکیل شده است و فرماندهی آن با حمزه الحیدر است. مرکز عملیاتی این گروه در شهر حمص قرار دارد و حدس زده می‌شود که ۳۵۰۰ شبه‌نظامی را در بر می‌گیرد. قواه امام رضا در جنگ غوطه نیز حضور نظامی دارد.

لشکر زینبیون

لشکز زینبیون را می‌توان شاخه پاکستانی نیروهای قدس دانست. رسانه‌های ایران شمار شبه‌نظامیان این گروه را ۵۰۰۰ نفر اعلام کرده‌اند، ولی گویا تعداد آنها به دو هزار نفر هم نمی‌رسد. تمام شبه‌نظامیان زینبیون را شیعیان پاکستانی تشکیل می‌دهند و فرماندهی آن با شخصی به نام سید عباس موسوی از اعضای سپاه پاسداران است.

این گروه از سوی سازمان‌های حقوق بشری متهم به همکاری با ارتش بشار اسد در قتل عام غیرنظامیان در منطقه دیرالزور شده است.

احمد رأفت – کیهان لندن

2 دیدگاه‌

 1. به نام خدا.آیا منطقه اینقدر خرتو خره که سرشونو زیر میندازن راحت میرن لبنان اینور اونور بدون هیچ قانونی.سلاح پذیری کشورهای منطقه چقدره اطمینان مردم منطقه چقدره و خیلی بحث های دیگه ایران بره ترکیه جاشو میگیره اینا راه حل نیست.کشورهای همسایه اسرائیل هم از اسرائیل و گروه های به شدت سخت تکفیری میترسن که ایران اینجور نوفوذ پیدا کرده ما توی ایرانیم زندگی میکنیم با همین آخوندا ضعف مدیریت و اشتباه کاری زیاد هست ولی اینا اصلا دخلی به امثال داعش ندارن در عین حال اعراب با اینکه اینها را از نظر اعتقادی پس میزنن یک جریانی از اعراب ایران را از نظر نظامی برای کنترل اسرائیل میخاد اینها حقایق انکار ناپذیر منطقه هست آخرش حل مشکل داخلی اعراب اسرائیل این مشکل ایرانو تا حدود زیادی حل میکنه اینها هم مجبورن برن دنبال بهبود معیشت و جبران ضعف های مدیریتی حکومتی

 2. متاسفیم:
  که جامعه جهانی پس از چهل سال تلاش و تشکیل گروههای شبه نظامی تازه متوجه ان شده است.
  و بیچاره قوم یهود بازنده این داستان است و جهان غرب خسران دیده نهایی داستان.
  دوما:
  متاسفیم بگوییم که هنوز دهها گروه شبه نظامی , قومی و طایفه و فرقه ای وابسته به جمهوری اسلامی تشکیل شده در ترکیه , اسپانیا و … ناشناخته هستند البته چهل سال دیگر که انها حد بلوغشان را به مانند حزب الله لبنان طی کنند جهان ان را خواهد شناخت.
  و….
  جهانیان بجای خشکاندن ریشه ارابه تروریسم دولتی انان ثر حال بحث درباره شاخه های ان هستند.

Comments are closed.