اختلاف بین دو جناح حزبی در حاکمیت اسرائیل بالا گرفته و احتمال انتخابات زودهنگام قوی تر شده است

بحران کابینه در اسرائیل به اوج تازه ای نزدیک می شود و با آن که همه سیاستمداران از مخالفت با برگزاری دور چهارم انتخابات زودرس سخن می گویند، چنین احتمالی بسیار قوی شده، زیرا شکاف بین دو حزب لیکود و آبی و سفید، و یا به عبارت صریح تر بین نتانیاهو و گانتس آنقدر عمیق شده که بعید می نماید بتوان آن را برطرف کرد.

این بحران ظاهرا بر سر مساله تنظیم بودجه سال مالی کنونی اسرائیل است. در توافق نامه بین دو حزب، به هدف برپایی دولت وحدت ملی آمده بود که بودجه اسرائیل باید برای دوسال تنظیم شود تا دولت بتواند به برنامه ریزی هزینه های خود بپردازد.

ولی نتانیاهو با نادیده گرفتن تعهدی که با گانتس امضا کرده، بر تصویب بودجه یک ساله اصرار می ورزد که بیش از شش ماه آن سپری شده و در واقع برای پنج ماه پیش رو می باشد که یک هفته نیز از آن گذشته است.

آین ارزیابی عنوان شده که نتانیاهو نمی خواهد پس از آن که نخست وزیری را به دست گانتس می سپارد، گانتس به حزب لیکود و شخص نتانیاهو برای تصویب بودجه نیازی نداشته باشد.

بحران آن قدر بالا گرفته که احتمال می رود جلسه هفتگی هیات دولت، که معمولا روزهای یکشنبه برگزار می شود، این هفته برپا نگردد. اکنون دو روز است که هیچگونه تماسی بین گانتس و نتانیاهو برای حل این اختلاف نظر برقرار نیست.

به موجب توافق دولت وحدت ملی، اگر تا ۱۷ روز دیگر بودجه از تصویب نگذرد، پارلمان باید انحلال خود را اعلام کند و برای چهارمین بار در ظرف کمتر از دو سال، اسرائیل به انتخابات زودهنگام کشانده شود.

برخی احزاب اولترا ارتدوکس اسرائیل هشدار داده اند که اگر اسرائیل به انتخابات دوباره کشانده شود، اطمینانی وجود ندارد که آن ها در دولت آینده از نتانیاهو جانبداری کنند.

در اورشلیم، قرار است امشب تظاهرات گسترده مخالفان نتانیاهو دوباره در کنار خانه رسمی نخست وزیر برگزار گردد. آن ها گفته اند که قصد دارند در پارک بزرگی که در فاصله دو کیلومتری از آن خانه است اُطراق کنند و تا هنگام استعفای نتانیاهو در آن جا بمانند. شهرداری اورشلیم با این کار توافق کرده، ولی گفته است که اجازه برپایی چادر و یا کلبه ها موقت در این پارک را نخواهد داد.