اخوان المسلمین از منصور عباس پس از ائتلاف با راستگرایان یهودی اعلام برائت کردند

پس از اعلام آشکار،  ائتلاف منصور عباس از رهبران جریان اخوان المسلمین در فلسطین با احزاب راستگرای یهودی، جماعت “اخوان المسلمین” با انتشار بیانیه ای رسمی به طور رسمی اعلام کردند که منصور عباس و گروه اسلامگرای او تحت عنوان «الحرکه الاسلامیه» هیچ گونه ارتباط فکری و تشکیلاتی با جریان اصلی اخوان المسلمین ندارند.

عباس، پس از رای اعتماد پارلمان اسرائیل به “نفتالی بنت” رهبر حزب راستگرای “یمینا” در کنار او و دیگران متحدان کابینه جدید این پیروزی را جشن گرفتند.

رهبران اخوان المسلمین در این بیانیه رسمی نوشته اند :  با این وجود گروه «الحرکه الاسلامیه» که توسط «عبدالله نمر درویش» متولد ۱۹۴۸ در کفرقاسم تاسیس شد از همان ابتدای فعالیت تحت تاثیر افکار و رویکردهای عقیدتی جریان اخوان المسلمین قرار داشت.

عبدالله درویش که در سال ۱۹۷۱ از مدرسه اسلامی شهر نابلس فارغ التحصیل شد، در سال ۱۹۷۲ به تشکیل اولین هسته جریان اخوان المسلمین در کفرقاسم محل تولد خویش اقدام کرد.

به تدریج جریان او به دیگر شهرهای فلسطینی از جمله کفربرا، جلجولیه، الطیره، الطیبه، ام الفحم، باقه الغربیه، جت، النقب، الناصره و شهرک‌های منطقه الجلیل گسترش پیدا کرد.

درویش در سال ۱۹۸۱ بازداشت شد و پس از گذراندن ۳ سال از محکومیت چهار ساله خویش در سال ۱۹۸۴ آزاد گردید. او پس از آزادی از زندان تغییر رویه داد و با کاستن از شدت انتقادات خود نسبت به اسرائیل بر شبکه‌سازی و تاسیس نهادها و سازمان‌های خیریه و پزشکی متمرکز شد.

در همین راستا، شبکه العربیه نوشته است که بر اساس اطلاعات رسیده به سایت خبری ،  الحرکه الاسلامیه اندکی پیش از انتخابات پارلمانی اسرائیل در سال ۱۹۹۶ و به دلیل اختلاف در نحوه مشارکت در آن انتخابات به دو شاخه شمالی و جنوبی تقسیم شد.

شاخه جنوبی به رهبری عبدالله نمر درویش و با همراهی «ابراهیم صرصور» و «حامد ابودعبس» در انتخابات پارلمانی مشارکت کرد و توانست «عبدالمالک الدهامشه» و «منصور عباس» را به پارلمان اسرائیل بفرستد.

شاخه جنوبی با اتخاذ راهبرد «مقاومت مدنی» کوشید از برخورد مستقیم با اسرائیل اجتناب کند و همزمان با حضور در انتخابات، احقاق حقوق اقلیت عرب در اسرائیل را پیگیری کند.

اما شاخه شمالی جریان اخوان المسلمین به رهبری «رائد صلاح» و «کمال الخطیب» هر گونه مشارکت در انتخابات را رد کردند. اعضا و رهبران این شاخه بارها توسط نیروهای امنیتی اسرائیل بازداشت شدند تا بالاخره فعالیت آنها در سال ۲۰۱۵ از سوی اسرائیل ممنوع اعلام شد.

شاخه جنوبی به رهبری عبدالله نمر درویش در انتخابات اخیر پارلمانی اسرائیل در چارچوب ائتلاف با دیگر گروه‌ها و جریان‌های عرب مشارکت کرد که طی آن موفق شد «عبدالمالک دهاشمه» از لیست مشترک عرب‌های اسرائیل را به عنوان نماینده جریان اسلام گرایان راهی پارلمان کند.

از سال ۱۹۹۶ به این سو شراکت‌های سیاسی پیدا و پنهان فراوانی میان شاخه جنوبی جریان اخوان المسلمین در فلسطین با مقامات اسرائیلی با هدف کسب منافع سیاسی برای جریان مذکور انجام پذیرفت.

اما اسلامگرایان با پنهان کردن اهداف گروهی و جناحی خود کوشیدند بده و بستان‌های خویش را تحت عنوان منافع مردم عرب اسرائیل جا بزنند.

این در حالی است که اغلب توافقات میان دو طرف شامل کسب مجوز تاسیس نهادهای انتفاعی و یا مدارس و نهادهای آموزش خصوصی است که منافع اقتصادی فراوانی برای رهبران شاخه جنوبی جریان اسلامگرای اخوانی به همراه داشته است.

در همین رابطه “جمال عبادی”، مدیر بخش مطالعات تروریسم و رادیکالیسم در موسسه «مطالعات ملی فلسطین» هم به شبکه “العربیه” گفت که «چنین رفتارهایی از منصور عباس که همواره به دنبال طرح مسائل چالشی بوده، قابل پیش‌بینی بوده است».

او شاگرد عبدالله نمر درویش و از پیروان رویکرد “تقیه در فعالیت سیاسی” است که هرگونه تعامل برای کسب منافع گروهی را جایز می‌داند حتی اگر این منافع گروهی وحدت و انسجام جامعه عرب ساکن در اسرائیل را تهدید کند.»

جمال عبادی در ادامه افزود:  «مواضع و سخنان عباس متعادل و منسجم نبوده و از تناقضات بسیاری رنج می‌برد. او بیشتر به دنبال منافع جماعت اخوان المسلمین است و در این مسیر هیچ ابایی از قربانی کردن منافع ملی عرب‌های ۱۹۴۸ ندارد.»