اداره آمار، با گسترش فقر در ایران، بسیاری از خانواده ها تنها یک بار در سال گوشت می خورند

با مقایسه این دو آمار میزان مصرف گوشت در خانوار شهری ۴.۳ و در خانوار روستایی ۵.۳ کیلوگرم کاهش یافته است

مرکز آمارحکومت  ایران نیز در تائید کرد که با ادامه گسترش فقر و کم غذایی در کشور،  محروم‌ترین خانوارهای تنها یک بار در سال می توانند گوشت بخورند و در دیگر ایام سال، توان خرید آن را ندارند.

خبرگزاری تسنیم در گزارشی نوشت : جزییات گزارش طرح آمارگیری هزینه درامد خانوارهای شهری و روستایی در کل کشور نشان می‌دهد مصرف برخی کالاهای اساسی از جمله برنج و گوشت درسال ۹۷ کاهش یافته است.

در ادامه  این گزارش آمده است : برآورد متوسط مصرف خانوارهای ساکن شهرها و روستاهای کشور در طرح  هزینه درآمد مرکز آمار نشان می‌دهد در سال ۹۷ هر خانوار ایرانی ۲۴.۲ کیلوگرم انواع گوشت دام مصرف کرده است. بر اساس این آمار کل مصرف گوشت گوساله در یک سال برای خانوار ایرانی ۴.۱ کیلوگرم بوده است.

تسنیم در حالی این گزارش را ارایه می دهد که  در سال ۹۷ متوسط میزان مصرف گوشت دام در یک خانوار شهری ۲۱.۸۱۶ کیلوگرم و در خانوار روستایی ۲۴.۲۷۸ کیلوگرم بوده است. با مقایسه این دو آمار میزان مصرف گوشت در خانوار شهری ۴.۳ و در خانوار روستایی ۵.۳ کیلوگرم کاهش یافته است.

گفته شده است که ، این آمار شامل میانگین مصرف تمامی دهک‌های جامعه بوده اما میزان مصرف در دهکهای محروم‌تر جامعه بسیار پایین‌تر از این مقدار است. در محروم ترین دهک، میزان مصرف گوشت در سال به یک کیلوگرم می‌رسد که اختلاف بالایی با میانگین کل جامعه داشته است.

در این گزارش نوشته شده که بر این اساس ۴ گروه پرهزینه جامعه به ترتیب ۲۵ کیلو، ۴۵ کیلو، ۶۷ کیلو، ۹۳ کیلو گرم انواع گوشت دام بوده است.

گفته شده است که بررسی این آمارها برای سال ۹۸ ضرورتی غیر قابل کتمان است. هر چند برای دسترسی به طرح بودجه خانوار در سال ۹۸ بایستی تا پایان سال منتظر ماند اما با توجه به احتمال تغییر سیاست ارزی دولت در سال ۹۹ لازم است یک گزارش تحلیلی دقیق از میزان مصرف خانوارها از کالاهای اساسی تولید، تخمین و در اختیار سیاست گذار قرار گیرد.

یک دیدگاه

  1. گوشت کم می خورند ولی میوه جات و سبزیجات و غذاهای دریائی بسیار سالم و مفید؛ گران و کمیاب است ولی شیرینی و چربی و نمکی بسیار مضر و کشنده؛ فراوان و ارزان است و بیماری ها و خسته گی ها و کم تحرکی ها را هرروزه به ارزانی در ولایت سپاه شیعه اسلامی به ارمغان آورده است:::::::

Comments are closed.