ادامه اعتصاب کارگران پتروشیمی؛ بیش از چهل مجموعه صنعتی، کارمندان شهرداری و وزارت راه و شهرسازی و معلمان نهضت سواد آموزی در ایران   

ادامه اعتصاب کارگران پتروشیمی؛ بیش از چهل مجموعه صنعتی، کارمندان شهرداری و وزارت راه و شهرسازی و معلمان نهضت سواد آموزی در ایران                                                                                      در شانزدهمین روز اعتصاب کارگران بیش از چهل مجموعه صنعتی، سایت اتحادیه آزاد کارگران اعلام کرد که بسیاری از این کارگران درخواست حداقل دستمزد ۱۲ میلیون تومان را مطرح کرده‌اند.

هزاران کارگر شاغل در صنایع نفت و گاز و مجتمع‌های پتروشیمی از جمله در اهواز، آبادان، اصفهان، قشم، ماهشهر، کنگان، لامرد، مهر، جفیر و دشت‌ آزادگان و همچنین نیروگاه برق سبلان و شرکت نصب نیرو در اردبیل و هپکو در اراک، از ۱۶ روز پیش اعتصاب کرده‌اند.

همچنین طی روز گذشته و امروز (چهارشنبه)   کارگران نیشکر هفت تپه نیز در شصت و ششمین  روز از اعتصاب شان در مقابل ساختمان فرمانداری شهر شوش، تجمع کردند.

در این گزارش آمده است که از دو هفته پیش «هزاران کارگر شاغل» در بخش‌های پیمانکاری شرکتهای متعدد نفتی و نیز پتروشیمی‌ها و همچنین صنایع نیروگاهی در اعتصاب به سر می‌برند.

این سایت کارگری نوشته است که  کارگران این مراکز که «بالغ بر چهل شرکت و کارخانه را شامل می‌شود» خواستار افزایش سطح دستمزد،  پرداخت حقوق معوقه، حذف قراردادهای موقت کاری و برچیده شدن شرکت‌های پیمانکاری هستند.

کارگران «در بسیاری از این مراکز» خواست حداقل دستمزد ۱۲ میلیون تومان را مطرح کرده‌اند.

حداقل دستمزد کارگران بر اساس آخرین مصوبه شورای دستمزد با اعمال ۲۶ درصد افزایش و حق مسکن ۳۰۰ هزار تومانی به حدود دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است.

کاظم فرج اللهی، فعال کارگری دراین باره  گفت: «در جلسات رسمی در بهمن ماه سال گذشته، سبد معیشت حداقلی خانوار چهار میلیون و ۹۴۰ هزار تومان تعیین شد. در همان زمان براساس محاسبات مستقل، خط فقر بین ۸ تا ۹ میلیون تومان تعیین شد».

کارگران هپکو  نیز امروز پانزدهمین روز اعتصاب خود را سپری کردند و اعتصاب کارگران هفت تپه نیز وارد شصت و ششمین روز خود شد.

سعید عمرانی، معاون قضایی دادستان کل کشور، نیز  در بازدید از مجتمع هفت تپه وعده داد که مشکلات کارگران این شرکت حل خواهد شد. اما او به خواسته‌های کارگران و نحوه رسیدگی به آنها اشاره نکرد.

بر اساس فیلم‌های پخش شده، یکی از کارگران در حضور معاون دادستان کل کشور که پس از واگذاری هفت تپه به بخش خصوصی و اعتراضات در این شرکت، ۲۰۰ پرونده برای کارگران تشکیل شده است.

خلع ید فوری کارفرمای بخش خصوصی از هفت تپه، پرداخت فوری حقوق‌های معوقه و تمدید دفترچه بیمه، بازگشت به کار فوری برای همکاران اخراج شده، بازداشت فوری اسدبیگی و مجازات حبس ابد برای اسدبیگی-رستمی،بازگرداندن فوری «ثروت‌های اختلاس شده» به کارگران و پایان کار مدیران بازنشسته، از جمله مطالبات کارگران اعتصاب‌کننده است.

این کارگران همچنین خواستار بازداشت امید اسد بیگی کارفرمای خصوصی شرکت نیشکر هفت تپه شدند.

 

در ادامه این خبر امده است که  جمعی از کارگزاران و کارمندان مخابرات روستایی در مقابل ساختمان مجلس، گروهی از کارگران شرکت هپکو اراک برای پانزدهمین  روز متوالی در محوطه این شرکت، اعضای اتحادیه کارگران پاکدشت در خیابان اصلی این شهرستان، شماری از کارگران گیت‌های اخذ عوارض آزادراه قزوین در مقابل ساختمان اداره کل راه و شهرسازی قزوین، و تنی چند از کارگران شرکت پروفیل ساوه در مقابل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی این شهرستان، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند.

همچنین جمعی از آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی که تعداد زیادی از آنان را زنان تشکیل می‌دهند، در یکی از پارک های تهران به هدف دیدار با  نمایندگان مجلس، برای گرفتن مطالباتشان تجمع کردند.

آنان  می‌گویند: “سالها در سخت‌ترین شرایط و در دورافتاده‌ترین مناطق کشور به امر تعلیم و تربیت اشتغال داشتیم؛ با هزاران سختی و دشواری کار سوادآموزی را دنبال کردیم؛ حالا شایسته نیست که برای جذب در سیستم آموزشی کشور، آواره باشیم و شب‌ها را در پارک‌ها سپری کنیم”.

آموزش دهندگان که از شهرهای دور و نزدیک به تهران آمده‌اند