ادامه بحث و جدل در مورد روزه گرفتن در ماه رمضان، در دورانی که کورونا بیداد می کند

دکتر مرندی، پزشک ویژه خامنه‌ای دوباره در تاکید بر گرفتن روزه،  گفت: روزه باعث تقویت بدن در برابر کورونا می شود.اما آیت الله یوسف صانعی، یکی از مراجع تقلید شیعیان ایران می گوید: چنانچه بر اساس نظر پزشکان،  روزه گرفتن موجب تشدید بیماری و یا احتمال بیمار شدن می‌گردد روزه بر او واجب نمی‌باشد.

دکتر علیرضا مرندی  متخصص کودکان می گوید: در مدت روزه‌داری بدن وارد چرخه کاهش وزن شده و ممکن است به‌دلیل گرسنگی احساس ضعف هم به‌وجود بیاید، اما در این شرایط قدرت دفاعی بدن نه‌تنها کاهش پیدا نمی‌کند بلکه افزایش نیز می‌یابد

آیت الله صانعی تاکید کرد: حکومت نمی‌تواند روزه که امساک و نخوردن است حکم و دستور به نگرفتن آن نماید قطع نظر از اینکه دستور ترک روزه امری غیر قابل اجرا و بی‌فایده است.

پیش ترنیز  علما و مراجع دیگری از جمله آیات جعفر سبحانی و بیات زنجانی در این باره  استفتائات مشابهی بیان داشته اند.

دکتر مرندی در ادامه گفته که تمام عواملی که بدن را در برابر ویروس کرونا مستعد می‌کند، با روزه‌داری از بین می‌رود. در نتیجه هیچ دلیلی برای روزه نگرفتن در شرایط کنونی وجود ندارد.

علی  خامنه ای نیز که خود را  رهبر مسلمانان جهان می داند در این باره  گفته است:  روزه از ضروریات دین و ارکان شریعت اسلام است و ترک روزه ماه مبارک رمضان جایز نیست مگر آنکه فرد، گمان عقلایی پیدا کند که روزه گرفتن موجب: ایجاد بیماری، تشدید بیماری، افزایش طول بیماری و تأخیر در سلامتی می‌شود

شماری از کاربران در رسانه های اجتماعی نیز نظر داده اند و نوشته اند: فتوای جدید در باب روزه در ایام کرونا از سوی مردم بی دفاع ایران  :اگر فکر میکنید بگیرید میگیرید، نگیرید!