ادعای تشخیص کورونا از طریق صدا در دانشگاه الزهرا

شهین نعمت‌زاده؛ رئیس انجمن زبان‌شناسی ایران اعلام کرد: نرم‌افزار «غربالگری کورونا» بر اساس طرح «آنالیز گفتار بیماران مبتلا به این ویروس  به منظور امکان‌سنجی تشخیص زودهنگام بر اساس نتایج بررسی‌های آکوستیکی و هوش مصنوعی» طراحی و ساخته شده است.

او در ادامه مدعی شد: این نرم‌افزار به لحاظ فنی به تایید معاونت فناوری ریاست جمهوری رسیده است. از ابتدای شیوع کورونا، صدای تعداد زیادی از بیماران مبتلا به این بیماری و افراد سالم ضبط شد و بررسی‌های اکوستیکی نشان داد که ابتلاء به این بیماری روی صدای افراد تاثیر می‌گذارد. در ادامه به کمک متخصصان هوش مصنوعی، نرم‌افزار غربالگری تولید شد.

نعمت زاده گفت: این نرم‌افزار به شکل خود ارزیابی با بررسی صدای افرادی که مشکوک به ابتلاء به کووید ۱۹ هستند اعلام می‌کند که در صورت تغییر صدایشان به مراکز درمانی مراجعه کنند. تولیدکنندگان این نرم‌افزار امیدوارند با حمایت بیشتر و ادامه مطالعات، این نرم‌افزار توسعه یابد.

یادآور می شود که سال گذشته نیز سپاه پاسداران ادعا کرده بود که با دستگاه کورونا یاب قادر به شناسایی ویروس کوروناست . از ان زمان تاکنون هنوز سپاه هیچ فعالیتی در این زمینه نداشته و تاکنون هم هیچ آماری درباره این دستگاه نداده است .

تنها چند سال پس از انقلاب اسلامی، مقامات حکومت ایران که تا آن زمان تصور می‌کردند بر اساس فقه و آموزه‌های حوزه علمیه قادر به اداره کشورند، به‌تدریج دریافتند که مسائل کشور به‌مراتب پیچیده‌تر از آن است که بتوانند برای آن پاسخ و راه‌حلی داشته باشند.