ادعای حکومت که قابل بررسی نیست: شیوع کورونا در برخی استان ها کمتر شده است

در همان حال که وزارت بهداشت  آمار تفکیکی کورونا در استان‌ها را منتشر نمی‌کند.اما  مسئولان رژیم ادعا می کنند که گسترۀ شیوع کورونا در شماری از استان ها کم شده است.

ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت به تقلید از حسن  روحانی ادعای او را تکرار کرد و گفت: «شیوع کرونا در ۱۳ استان روند کاهشی یافته است و در بسیاری از روستا‌ها و شهر‌های کوچک که در مجموع ۳۲ میلیون نفر هستند، موارد ابتلا کمتر از ۵ نفر بوده است.»

حریرچی در حالی  این سخنان را مطرح می کند که کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت در این باره گفته بود: «زمانی اعلام آمارهای استانی اهمیت داشت که در برخی استان‌ها ابتلای قطعی به بیماری کورونا وجود نداشت، اما در حال حاضر ویروس کرونا در همه کشور وجود دارد. از طرفی برخی افراد با مقایسه آمارهای استانی به سمت استان‌هایی سفر کرده‌اند که آمار ابتلای کمتری از آنجا گزارش شده است.»

برخی کارشناسان می گویند که  آن ها اعتقادی به گذشتن از اوج شیوع کرونا در برخی از استان‌ها ندارند و قضاوت در این باره را زودهنگام می‌دانند. این تردید با توجه به اینکه تدابیر محدود کننده رفت و آمد و فاصله‌گذاری اجتماعی که می‌تواند به کند شدن شیوع کورونا منجر شود تازه در ایران آغاز شده، موجه است.