ادعای دوباره حکومت ایران از ترس تلافی جویی اسرائیل: در سوریه جنگجوی ایرانی نداریم، فقط “مستشاران نظامی” داریم 

سخنگوی وزیر خارجه ایران، عباس موسوی، در واکنش به سخنان نخست وزیر اسرائیل که گفت: دولت اورشلیم اجازه نخواهد داد نیروهای سپاه قدس برای همیشه در سوریه مستقر شوند، دوباره به دروغ ادعا کرد که رژیم ایران هیچ رزمنده یا سپاهی در سوریه ندارد، و آنانی که در آن کشور حضور نظامی دارند، “مستشاران نظامی” ایران ” هستند که به دعوت دولت قانونی سوریه در آن کشور به سر می برند.

این ادعا در پاسخ به هشدار دوباره بنیامین نتانیاهو در نشست روز گذشته هیات دولت بود که گفت: اسرائیل حضور نظامی رژیم ایران در سوریه را تحمل نخواهد کرد و به همه اقدامات لازم دست خواهد زد که سپاه قدس نتواند در سوریه ریشه بدواند.

بنی گانتس وزیر دفاع نیز در سخنان امروز خود (دوشنبه) هشدار مشابهی را انتشار داد. ولی عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه، در واکنش خود، مانند همیشه ادعا کرد که رژیم ایران هیچ رزمنده ای در سوریه ندارند و تنها حضور مستشاران نظامی است که به دعوت پرزیدنت بشار اسد در آن کشور فعالیت می کنند.

عباس موسوی در پاسخگویی به پرسش خبرنگاران در این باره، بسیار مودبانه صحبت کرد و حتی نخست وزیر اسرائیل را “آقای نتانیاهو” خطاب کرد و واژه “اسرائیل” را به کار برد و این در حالی که مقامات رژیم معمولا از واژه “فلسطین اشغالی” استفاده می کنند.

عباس موسوی در این رابطه گفت: «آقای نتانیاهو مثل آقای برایان هوک، زیاد حرف می زند» و افزود: «ما نه حضور نظامی در جایی داریم و نه قصد داریم به صورت دائمی حضور نظامی در جایی داشته باشیم».

این ادعا که تازگی ندارد، در حالی عنوان می شود که طبق ارزیابی های اسرائیل، تا پیش از بحران شدید اقتصادی در حکومت اسلامی، ۹ هزار نفر از افراد سپاه قدس در سوریه مستقر بوده اند که ممکن است در ماه های اخیر شماری از آنان به ایران بازگردانده شده باشند. همچنی چند هزار تن از شیعیان عراق، پاکستان، افغانستان و غیره به عنوان مزدوران حکومت ایران و با دریافت حقوق ماهیانه، در خدمت رژیم ایران در سوریه هستند.

رژیم ایران از بیم آن که با ضربات نظامی اسراییل روبرو شود، همیشه حضور نیروی قدس در سوریه را انکار کرده است.

به گفته کارشناسان، یکی از علل این روش، نگرانی رژیم از واکنش نظامی اسرائیل است.

موسوی هفته پیش ادعا کرده بود که کل تلفات سپاه قدس در سوریه، فقط هشت نفر در سال گذشته بوده و ارقامی که مرتبا در مورد هلاکت افراد سپاه قدس و یا نیروهای وابسته به آن در سوریه، منتشر می شود نادرست است.