ادعای رژیم: اتهامات آژانس بین المللی در مورد عدم همکاری اتمی ایران، زیر فشار آمریکا صورت می گیرد

سفیر ایران  در آژانس بین المللی انرژی اتمی این نهاد را متهم کرد که سخت گیری می کند و این بدنبال تحریکات ایالات متحده است . کاظم غریب آبادی گفت : ٓایالات متحده  همچنان دنبال تضعیف  و کارهای بین المللی و رویه های حاکم بر این سازمان‌ است.

این در حالی که آژانس  بین المللی انرژی اتمی، هفته پیش در گزارشی اعلام کرده بود که  ایران اجازه بازرسی به ما نمی دهد

کاظم غریب آبادی، با انتشار پیامی در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرد؛ نشست فصلی شورای حکام آژانس ۲۶ خردادماه آغاز به کار خواهد کرد اما به‌دلیل شرایط ناشی از کرونا، این نشست به صورت مجازی برگزار می شود.

او افزود:  آمریکا و برخی کشورهای غربی دنبال آن هستند که در صورت لزوم، امکان تصمیم گیری از جمله از طریق رأی گیری نیز در این نشست مجازی وجود داشته باشد؛ در حالی که برخی کشورهای دیگر عضو شورا مانند روسیه با این امر مخالفند.

غریب آبادی گفت:  با اینکه زمان کوتاهی تا برگزاری این نشست باقی مانده، اما هنوز قوانین  این اجلاس و آیین کار حاکم بر آن، نهایی نشده است.

رویترز پیشتر در گزارشی نوشته بود که  جمهوری اسلامی مانع از بازدید بازرسان آژانس از یک یا دو مرکز اتمی در ایران شده است.

در دوره زمامداری آمانو، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۸ از وجود یک “انبار هسته‌ای مخفی” در ایران خبر داده بود. نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرده بود که اطلاعات مربوط به این انبار توسط سازمان اطلاعات اسرائیل کشف شده است.

بازرسان آژانس در ماه فوریه سال گذشته از انبار تورقوزآباد بازدید کردند. این در حالی است که جمهوری اسلامی مدعی است در این محل یک مرکز قالی‌شویی وجود داشته است.

جمهوری اسلامی ایران با گذشت یک سال از زمان بازدید بازرسان از این انبار، همچنان به برخی از پرسش‌های آژانس پاسخ قانع‌کننده‌ای نداده است.

خبرگزاری رویترز، پیشتر نوشته بود: رژیم  ایران در حال حاضر اقدام به غنی‌سازی اورانیوم به میزان چهار و نیم درصد کرده است. این میزان غنی‌سازی با میزان غنی‌سازی ۲۰ درصدی ایران پیش از برجام و همچنین با میزان غنی‌سازی ۹۰ درصدی مورد نیاز برای تولید جنگ‌افزارهای هسته‌ای فاصله زیادی دارد.