ادعای ظریف: نفتکش ایرانی هدف دو موشک قرار گرفته که با همکاری یک یا چند کشور انجام شد


محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران، در گفت و گو با خبرگزاری “خانه ملت” در ارتباط با حمله به نفتکش ایرانی سابیتی  ادعا کرد که براساس اطلاعات رژیم ایران، این کشتی در نزدیکی جده عربستان هدف دو موشک قرار گرفته که توسط یک یا چند دولت انجام شده است. او از هویت این دولت های ادعایی نام نبرد.

جواد ظریف  از بررسیهای بیشتر برای دستیابی به “نتایج متقن” در آسیب رسانی به این نفتکش خبر داد ه و افزود : حمله به این نفتکش پیچیده بود و از این رو تصور می رود که تحت حمایت دولت یا دولتهایی انجام شده است.

نصرالله سردشتی مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران پیشتر در این باره گفته بود : «هیچ طرفی هیچگونه کمکی به نفتکش ایرانی نکرد و هنوز علت حادثه برای نفتکش ایرانی مشخص نیست ولی جلوی نشت نفت به دریا گرفته شده است».

این در حالی است که مرزبانی سعودی در گزارشی گفته بود که در پیام ناخدای نفتکش ایرانی امده که  دماغه این نفتکش دچار شکستگی شده و در نتیجه آسیب دیدن مخزنهای آن، مواد نفتی در حال نشت کردن به دریا است.

سخنگوی مرزبانی سعودی، گفته که  این نفتکش با سرعت به سوی ایران در حال حرکت است و همچنین سیستم ردیابی خودکار خود را خاموش کرده و دیگر به تماسها پاسخ نمی دهد .