ادعای مجتبی دوالنوری: انفجار تالار سانتریفیوژها در نطنز، کار عوامل داخلی به دستور اسرائیل بود

شش ماه پس از وقوع انفجار مرموز در ساختمانی در نطنز که در آن سانتریفیوژهای نسل جدید مونتاژ می شد، مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت و امور خارجی مجلس اعلام داشت که تحقیقات گسترده نشان می دهد که این انفجار توسط عوامل داخلی صورت گرفته است. ولی در همین حال، ذوالنوری ادعا کرد که این عوامل، به دستور اسرائیل این انفجار را عملی ساختند.

رادیو پیام اسرائیل شش ماه پیش و دو هفته بعد از وقوع انفجار، از قول منابع خبری خود در ایران ارزیابی کرده بود که این انفجار توسط افرادی اجرا شده که مجوز ورود آزاد به آن سایت را داشته اند. یکی از احتمالاتی که در آن خبر مطرح شد این بود که هنگام آوردن لوله های پهن سانتریفیوژ به تالار مونتاژ، عواملی در یکی از این لوله ها مقادیری مواد منفجره پیشرفته قرار داده بود که انفجار آن زیان سنگینی وارد می آورد.

رادیو پیام اسرائیل در خبر خود نوشته بود که طراحان این انفجار ساعت وقوع آن را طوری ترتیب داده بودند که هنگام وقوع، کسی در آن نزدیکی ها نباشد و به جان افراد آسیبی وارد نشود.

مجتبی ذوالنوری در ادامه افشاگری خود، ادعا کرد که همه این عاملان شناسایی گریده و دستگیر شده اند و تحقیقات از آن ها ادامه دارد. ولی ذوالنوری در این باره توضیحات بیشتری نداد و مشخص نساخت که شمار بازداشت شدگان چند نفر است و هویت آن ها چیست.

رئیس کمیسیون امنیت و امور خارجی مجلس زبان به تهدید گشود و گفت: «ما باز هم دست حکومت اسرائیل را در این ماجرا می بینیم و انتقام لازم را از رژیم صهیونیستی و عاملان این موضوع خواهیم گرفت».

ذوالنوری گفت: «با این اقدامات هرگز ماشین تکنولوژی ایران متوقف نخواهد شد و علت آن است که صنعت اتمی ما از صفر تا صد جنبه بومی دارد و به یک یا چند دانشمند متکی نیست و به سرعت خلاء را پر خواهد کرد.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران اخیرا اعلام کرد که سایت جدیدی را در زیر کوه های نزدیک به نطنز احداث کرده و مونتاژ سانتریفیوژها را به آنجا منتقل ساخته است تا از حملات هوایی در امان باشد.

رئیس کمیسیون امنیت و امور خارجی افزود که این کمیسیون لایحه ای را برای تقویت پدافند غیرعامل تهیه کرده تا در آینده بتوان از وقوع چنین حوادثی جلوگیری کرد.

رادیو پیام اسرائیل در گزارش خود نوشته بود که عاملان انفجار در نطنز ممکن است افرادی از داخل سیستم باشند که ادامه برنامه های اتمی را یک فاجعه برای ایران و ملت آن می دانند و می خواهد به شیوه های ممکن و بدون آن که شناسایی شوند، ادامه این برنامه ها را مختل سازند.