ادعای محسن رضایی: «اگر غنی سازی را به ۶۰ درصد برسانیم، تحریم ها حتما برچیده می شود»

پاسدار محسن رضایی دبیر شورایعالی امنیت ملی حکومت، که همیشه ارزیابی های تعجب برانگیز نظامی و امنیتی ارائه می دهد، در آخرین سخنان خود گفت،: غنی‌سازی را به ۶۰ درصد برسانیم، تحریم‌ها برداشته می‌شود. ولی کارشناسان امور ارزیابی می کنند که اگر رژیم به چنین اقدامی دست بزند، تحریم ها شدیدتر خواهد گردید و حتی رژیم ایران در معرض حمله نظامی قرار خواهد گرفت.

حمله نظامی ایالات متحده به عراق که برافتادن رژیم صدام حسین را به دنبال داشت، به خاطر این سوءظن آغاز گردید که تصور می رفت صدام به بمب اتمی دست یافته است. ولی پس از جنگ، آثاری از این فعالیت اتمی به دست نیامد.

محسن رضایی در ادامه ارزیابی های خود، چنین ادعا کرد : «همانگونه که سال ها  از جنگ یک فرصت ساختیم، تا خود را منطقه تقویت کنیم ،  برای قدرتمند شدن هم باید از تحریم و فشارهای اقتصادی برای تقویت تولید ملی بهره ببریم».

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه افزود:‌ «با توجه به تحریم‌ها و تبعات آن، اقتصاد یکی از  چالش‌های مهم و جدی کشور به شمار می‌رود».

پیشتر نیز وی در گفت‌وگو با روزنامه فایننشال تایمز گفته بود اگر غرب و آمریکا «نشانه‌های روشنی» بفرستند که تحریم‌ها را در عرض یک سال لغو می‌کنند، تهران آماده بازگشت به مذاکرات است.

گفتنی است که این سخنان رضایی  با واکنش وزارت خارجه و مقام‌های دولتی مواجه شد و اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی آن را با انگیزه‌های انتخاباتی توصیف کرد.

علی ربیعی نیز روز گذشته در گفتگو با روزنامه ایران گفته بود  که اگر بخواهند برجام را نظامی کنند تاثیرات فاجعه آمیزی برای ایران خواهد داشت و بهتر است که در چارچوب برجام غیر نظامی باقی بماند

همزمان وزارت خارجه حکومت نیز فوری سخنان وی را رد کرد

پیشتر نیز علی خامنه‌ای در این باره گفته بود:  «برای پیشران هسته‌ای یا کارهای دیگر ممکن است غنی‌سازی را به ۶۰ درصد هم برسانیم » و این به مفهوم این خواهد بود که رژیم ایران به شکل جدی در معرض خطر نظامی قرار خواهد گرفت