ادعای معاون استاندار خراسان رضوی: بازداشت ۱۴ فعال سیاسی مشهد، با طومارشان علیه خامنه ای بی ارتباط است

حسن جعفری، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی، درباره بازداشت شماری از فعالان مدنی و سیاسی که اغلب از امضاکنندگان “بیانیه ۱۴ فعال مدنی و سیاسی برای گذار از جمهوری اسلامی” هستند، گفت: «افرادی که هفته گذشته در مشهد دستگیر شدند در ارتباط با گروه‌های برانداز خارج از کشور بودند و دستگیری آن‌ها هیچ ارتباطی با نامه آن‌ها به رهبری ندارد.»

وی پیشتر گفته بود که  این افراد ۱۴ نفر، شامل ۱۲ مرد و دو زن هستند و پیش از تجمع غیرقانونی خود مقابل ساختمان دادگستری خراسان رضوی برای طراحی و اجرای اهداف خود در مشهد جلسه هماهنگی برگزار کرده بودند.

اداره کل اطلاعات خراسان رضوی نیز در گزارشی اعلام کرده بود عده ای با تحریک احساسات مردم  به ویژه ایثارگران و جانبازان جنگ و تحریک اقوام و مذاهب ضمن برپایی تجمعات اعتراضی قصد داشتند با همکاری رسانه‌ها و شبکه‌های ماهواره‌ای معاند، به تدریج فضای جامعه را ملتهب کنند.که توطئه آنان خنثی و بازداشت شدند.

در این گزارش امده است که  تعدادی از فعالان مدنی و امضاکنندگان بیانیه گذار از جمهوری اسلامی هنگامی که قصد داشتند در جریان برگزاری دادگاه کمال جعفری یزدی، که به اتهام‌هایی از جمله تلاش برای براندازی، توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام به ۱۳ سال حبس محکوم شده بود مقابل دادگاه انقلاب مشهد تجمع کرده بودند از سوی نیروهای اطلاعاتی و امنیتی بازداشت شدند.

در ادمه این گزارش امده است که گروهی از تجمع‌کنندگان از جمله محمد نوری‌زاد، هاشم خواستار، عبدالرسول مرتضوی، غلامحسین بروجردی، حوریه فرج‌زاده، جواد لعل‌محمدی، محمد‌حسین سپهری، فاطمه سپهری، پوران ناظمی و مرتضی قاسمی را همان روز و در بیرون دادگاه بازداشت کردند.

اداره کل اطلاعات خراسان رضوی پیشتر در اطلاعیه ای گفته بود که بازداشت‌شدگان عناصری خودفروخته و وابسته به جریانات ضد انقلاب خارج‌نشین هستند.

مقامات حکومت ایران در حالی این ادعا را می کنند که بازداشت‌شدگان در مشهد اغلب از چهره‌های فرهنگی و معلمان و شماری نیز از جانبازان و خانواده شهدابوده و این افراد به کلی خواهان گذار از جمهوری اسلامی و استعفای علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، شده‌اند.

به گفته خانواده‌های بازداشت‌شدگان، آن‌ها از زمان بازداشت تاکنون در اداره اطلاعات مشهد بوده و اجازه دسترسی به وکیل و ملاقات با بستگان‌شان را ندارند.

به گزارش سازمان حقوق بشر در ایران  جمعى از خانواده بازداشتی هاى ٢٠ مرداد در نامه ای خطاب به جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر در مورد ایران نوشته اند که  خواهان دخالت و رسیدگی وی در مورد دستگیر شده ها می باشد .

در این نامه امده است : به اطلاع می‌رسانیم تعدادی از زنان و مردان فعال مدنی و حقوق بشری که متاسفانه قوه قضاییه بر خلاف قانون تاکنون از اعلام اسامی آنها خودداری کرده است؛ دو هفته پیش  در شهر مشهد، در اعتراض به صدورحکم ناعادلانه ۱۳ سال زندان برای دکتر جعفری یزدی، جانباز ۳۵% جنگ ایران و عراق ایشان را تا دادگاه تجدید نظرهمراهی کرده و قبل از تحصن با سرکوب و دستگیری غیر قانونی مواجه شدند و متاسفانه تا کنون از وضعیت آنان اطلاع دقیقی نداریم و مراجع قضایی و نهادهای دستگیر کننده هم پاسخگو نیستند.

با توجه به شرایط نامساعد جسمی این عزیزان خانواده زندانیان بشدت نگران هستند، چرا که این افراد اغلب بیمار بوده و داروهای خاص مصرف می‌کنند و میانگین سنی آنها هم بیش از ۵۰ سال است، اکنون ما خانواده‌ها قوه قضاییه و نهاد های بازداشت کننده را مسئول حفظ جان و سلامتی بازداشت شدگان می‌دانیم.

2 دیدگاه‌

  1. اخر چقدر تهمت و دروغ؟ به راحتی اب خوردن اینها کارشان دروغگویی است و تهمت زدن. همانطوری که پدر بزرگوارشان خمینی گفت که برای پایداری حکومت باید دروغ گفت!

  2. یک مشت عوضی که تازه اگاهی کامل هم از قران ندارند فقط دروغهایی که دروغگوهای دیگر راجع به دین داشتن بهشان گفته اند!!

Comments are closed.