ادعای وزیر دفاع رژیم ایران: «سرپیچی اپراتور از ضوابط، باعث شلیک به هواپیمای اوکراینی شد»

هواپیمای مسافربری اوکراینی با ۱۷۶ مسافر، توسط سپاه پاسداران با موشک هدف قرار گرفت و متلاشی شد

وزیر دفاع حکومت ایران، پس از ۸۱ روز از سقوط هواپیمای اوکراینی توسط موشک های سپاه پاسداران، در پاسخ به پرسش محمود صادقی و دو نماینده دیگر مجلس که گفته اند “چرا سپاه به سوی هواپیمای اوکراینی شلیک کرده است؟”  اعلام کرد: “سرپیچی اپراتور از ضوابط، باعث شلیک به هواپیمای اوکراینی شده است”.
هواپیمایی مسافربری اوکراینی با شلیک دست کم دو فروند موشک توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد و ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند.

محمود صادقی، نماینده مجلس حکومت اسلامی، در حساب توییتری خود نوشت: «سه‌شنبه گذشته وزیر دفاع درپاسخ به سؤال اینجانب، تخطی اپراتور از ضوابط مربوط به اقدام در وضعیت محدود “لزوم کسب مجوز” و عدم ارتباط گیری و اتکاء به اطلاعات مبهم دریافتی را، علت شلیک به هواپیمای مسافربری اوکراینی اعلام کرد».

شکرالله بهرامی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران نیز پیشتر گفته بود: «یک نفر به خاطر این پرونده در بازداشت به‌ سر می‌برد و چند نفر نیز به عنوان متهم احضار شده‌اند».

پس از آن حادثه مرگبار، شمار زیادی از مقام‌های ارشد نظامی و سیاسی جمهوری اسلامی، علت آنرا انکار کردند تا اینکه سرانجام ستاد کل نیروهای مسلح سه روز بعد اعلام کرد که سرنگونی هواپیما توسط موشک های سپاه پاسداران صورت پذیرفته است.
جمهوری اسلامی تاکنون مانع بررسی جعبه سیاه این هواپیما شده و به طور شفاف اطلاعات مرتبط با سرنگونی این هواپیمای مسافربری را منتشر نکرده است.

وزیران امور خارجه اوکراین و کانادا نیز، بار دیگر ضمن تبادل نظر درباره گام‌های ضروری برای پیشبرد تحقیقات سرنگونی هواپیمای اوکراینی در ایران، گفته بودند از ترغیب ایران به پذیرش مسئولیت و پرداخت غرامت دست بر نخواهند داشت.

الکساندر رووین، رئیس مؤسسه تحقیقات پزشکی قانونی اوکراین، به رسانه‌های این کشور گفت که شواهد به دست آمده نشان می‌دهد مسافران هواپیمای «اوکراین ‌اینترنشنال»، پیش از برخورد دو موشک با هواپیما، از وحشت آتش سوزی در داخل هواپیما از صندلی‌های خود بلند شده بودند.

در گزارش دیگری آمده است که در حدود سه سال پیش نیز هواپیمای ای‌تی‌آر-۷۲ آسمان تهران – یاسوج سقوط کرد و تمام ۶۰ مسافر و ۶ خدمه این هواپیما کشته شدند و نهادهای مسئول تا چند روز نتوانستند اثری از لاشه هواپیما پیدا کنند.

کمیسیون اصل ۹۰ در گزارشی نوشته است: «بررسی لاشه هواپیمای سانحه دیده یکی از اقدامات اصلی در بررسی یک سانحه است که متاسفانه به دلایل نامعلومی نزدیک به دو سال لاشه و قطعات هواپیمای سانحه دیده علی رغم قراردادهای مربوطه در این خصوص، به پایین کوه جهت بررسی اعضای گروه های بررسی سانحه منتقل نشده بود».

این کمیسیون، علت اصلی سقوط را “عملکرد ناصحیح مراقبت پرواز و شرکت فرودگاه‌ها شامل مکالمات غیراستاندارد و غیرضروری مراقبت پرواز در بحرانی‌ترین شرایط پرواز با خلبان، خرابی دستگاه DME و ارائه اطلاعات غیرعلمی و ناصحیح در این خصوص به خلبان، که از نظر بهم زدن تمرکز کرو، پرواز نباید انجام می‌شد”، اعلام کرده است.

به گزارش رسانه های اجتماعی شرکت هواپیمایی آسمان، که در سانحه سقوط هواپیمای مسیر یاسوج تهران، مقصر شناخته شده است، اخیرا در دفاع از خود، سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت فرودگاه‌ها را عامل این حادثه معرفی کرد.