ادعای یک سامانه حقوق بشری: رئیس زندان ارومیه دستور داده ۶۰۰ تن از زندانیان سیاسی را به قتل برسانند

سامانه حقوق بشری کردستان هه نگاو در گزارشی ادعا کرد که رئیس زندان ارومیه دستور داده است که ۶۰۰ نفر از تلاشگران سیاسی را که در آن جا زندانی هستند، به قتل برسند. این وبسایت در خبر خود نوشت: مدیر داخلی زندان مرکزی ارومیه در واکنش به اعتراض شماری از زندانیان نسبت به مخالفت با درخواست مرخصی آنها گفته که بر اساس دستور رییس قوه قضاییه اجازه کشتن زندانیان معترض را دارد.
مهرعلی فرهنگ، مدیر داخلی زندان، به معترضان هشدار داده که چنانچه اغتشاش کنند حکم تیر انها را دارد .
در ادامه این گزارش امده است که ماموران طی سه روز گذشته با اسلحه، اسپری،‌ شوکر و باتوم در داخل زندان گشت می‌زنند.
این گزارش هنوز از جانب منابع خبری دیگر تائید نشده است.
همچنین یکی از زندانیان زندان ارومیه به هه‌نگاو گفته است که زندانیان بند سیاسی و عقیدتی از حق مرخصی محروم شدەاند و شماری از زندانیان سیاسی را به بازداشتگاه ادارە اطلاعات ارومیه منتقل کرده اند.
هه‌نگاو پیشترنیز گزارش داده بود که ۵۰ زندانی محبوس در زندان مرکزی ارومیه روز ١٨ فروردین بە دلیل مشکوک بودن بە ابتلا بە کرونا بە مراکز درمانی خارج از زندان منتقل شدند.
سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل نیز روز پنجشنبه از کشته شدن حدود ۳۶ زندانی طی اعتراض‌های روزهای اخیر در هشت زندان ایران خبر داد.
تاکنون زندانیان در پارسیلون خرم‌آباد و الیگودرز در لرستان،‌ الوند در همدان،‌ مرکزی در تبریز، سقز در کردستان، سپیدار و شیبان اهواز،‌ و عادل‌آباد در شیراز به دلیل نگرانی از ابتلا به کرونا دست به اعتراض زده‌اند.