ارتش آمریکا به خطای فاجعه آمیز خود در حمله به اتومبیلی که تصور می رفت بمب توزیع می کرده، اعتراف کرد

ارتش ایالات متحده پس از یک ماه پرده پوشی و تلاش برای دگرگون جلوه دادن یک حادثه دردناک، رسما اعتراف کرد که به موشک بستن یک اتومبیل شخصی در نزدیکی فرودگاه کابل، با این تصور که حامل بمب برای انفجار آن در فرودگاه بوده، به یک خطای بزرگ دست زده و موجب کشته شدن یک خانواده ده نفره بیگناه شده است.

ژنرال مکنزی فرمانده نیروهای میانۀ ارتش آمریکا این خطای دردناک را مورد تایید قرارداد و از این حادثه فجیع پوزش طلبید، ولی ژنرال میلی فرمانده نیروهای مسلح آمریکایی، چنین خطایی در شرایط بسیار حساس خروج آمریکایی ها از فرودگاه کابل را امری غیر قابل اجتناب توصیف کرد.

از جزئیاتی که توسط ارتش آمریکا مورد تایید قرار گرفت، چنین برمی آید که راننده اتومبیل یک عضو سازمان امدادگران بوده که بطری های آب به نقاط مختلف می رسانده و هنگام بارگیری بسته های بزرگ آب، ماموران رصد آمریکایی که با پهپاد و امکانات دیگر فعالیت را زیر نظر داشته اند تصور کرده بودند که کارتون های حامل بطری آب، در واقع پر از بمب هایی است که برای پرتاب به سوی نیروهای امریکایی، در نقاط مختلف نزدیک فرودگاه توزیع می شود.

با این همه، معلوم نیست که فرد امدادگر که مشغول انجام چنین ماموریتی در آن شرایط حساس بوده، چرا هفت نفر اعضای خانوادۀ خویش را نیز در داخل اتومبیل به همراه داشته است.

مقامات ارتشی آمریکا در روزهای اول و حتی هفته های پس از آن، کوشیدند حادثه را دگرگون جلوه دهند و خود را مبرا سازند. ولی روزنامه نیویورک تایمز مقاله افشاگرانه ای در این باره منتشر ساخت و بالاخره فرماندهان ارتش آمریکا نیز به این اشتباه اعتراف کردند و بابت آن به پوزش طلبی پرداختند.

در جنگ افغانستان و همه جنگ های دیگر منطقه و جهان، بارها چنین حوادث ناگواری که از اشتباه انسانی ناشی می شود، در شرایط جنگی رخ داده و بی سابقه نیست.