ارتش اسرائیل از شناسایی تونل های تهاجمی که حزب الله لبنان به داخل خاک اسرائیل حفر کرده، پرده بر داشت

 

ارتش اسرائیل پس از چندماه سکوت و نگاه داشتن یکی از حساس ترین اسرار جنگی، امروز (سه شنبه) فاش ساخت که گروه تروریستی حزب الله لبنان، با حفر تونل هایی به داخل خاک اسرائیل، قصد داشته با یک تهاجم غافلگیرکننده، به کشتن شهروندان اسرائیلی و همچنین تسلط بر بخشی از آبادی های شمالی اسرائیل بوده است.

در چند ماه اخیر محافل آگاه نظامی، به صورت جَسته و گریخته می گفتند که حزب الله به یک رشته فعالیت های زیرزمینی دست زده است. ولی ماهیت آن را افشا نمی کردند. این خبر به صورت سربسته و مبهم، در رادیو پیام اسرائیل نیز انتشار یافت، ولی افشای جزئیات بیشتر، توسط اداره سانسور نظامی اسرائیل ممنوع بود.

در بیانیه ارتش اسرائیل که بامداد امروز (سه شنبه) انتشار یافت، آمده است که دهانه های چند تونل در داخل اسرائیل کشف شده و اقدامات لازم برای بستن آن ها انجام گرفته است. در بیانیه، حفر این تونل ها به حزب الله لبنان نسبت داده شده که بی تردید قصد تعرض به کشور را داشته است.

آگاهان نظامی گفتند که از دو سال پیش ارتش اسرائیل آگاهی یافت که حزب الله به حفر تونل هایی در داخل لبنان پرداخته تا بتواند به داخل اسرائیل نفوذ کرده و به عملیات جنگی دست بزند.

پیش از انتشار بیانیه از جانب سخنگوی ارتش اسرائیل، فرمانده سپاه شمال، ژنرال یوئل اِستریک یک جلسه مشورتی با امیران ارتش برگزار کرد و سپس این اطلاعات حساس نظامی علنی گردید.

افشای این امر، که ارتش اسرائیل در دو سال اخیر آن را زیرنظر داشته، ساعاتی پس از دیدار نخست وزیر اسرائیل با وزیر خارجه ایالات متحده صورت گرفت.

بنیامین نتانیاهو شامگاه گذشته به بروکسل پرواز کرد و در پایان گفتگو با مایک پومپئو، سپیده دم امروز به کشور بازگشت.

افشای حفر تونل های تهاجمی از خاک لبنان به داخل اسرائیل، در حالی است که دولت اورشلیم در ماه های اخیر به افشاگری درباره نقطه زن سازی موشک های ایرانی پرداخته که در سال های اخیر در اختیار حزب الله قرار گرفته است.

اسرائیل با ابراز نگرانی شدید از وجود کارگاه های تولید موشک ها به نقطه زن، از جامعه جهانی و شورای امنیت و دولت ایالات متحده خواستار شده علیه آن به اقدامات فوری دست بزند. ولی هنوز هیچ اقدام قاطعی در این زمینه صورت نگرفته است.

نتانیاهو پیش از آن که رهسپار بروکسل شود، به خبرنگاران گفته بود که درباره یک رشته امور حساس امنیتی و استراتژیک با وزیر خارجه ایالات متحده گفتگو می کندو

دیدار بین نخست وزیر اسرائیل و وزیر خارجه ایالات متحده در حالی صورت می گیرد که دولت واشنگتن نیز درباره تولید موشک های بالستیک در حکومت ایران به افشاگری پرداخته و خواهان متوقف شدن آن گردیده است.

برخی تحلیلگران نوشتند که اکنون نتانیاهو کارزار دیپلماتیک و نظامی را از سوریه به لبنان منتقل می سازد.

آگاهان سیاسی می گویند که حزب الله در لبنان، به دو اقدام تعرضی علیه اسرائیل دست زده است که همانند اعلام جنگ می باشد. حزب الله که به عنوان مزدور رژیم ایران در منطقه عمل می کند، از یک سو دالان های زیرزمینی حفر می کند که وارد اسرائیل شود، و همزمان، رژیم ایران برای آن گروه دستگاه های ردیاب می فرستد تا روی موشک های خود نصب کند و آن ها را به نقطه زن مبدل سازد.

اسرائیل پس از افشای حفر تونل ها، اعلام نکرده است که چگونه قصد دارد عمل کند. ولی آگاهان امور می گویند که اسرائیل قصد بحرانی تر کردن اوضاع را ندارد.