ارتش اسرائیل اعلام داشت که تا کنون سه تونل تهاجمی حزب الله لبنان را که به داخل اسرائیل حفر شده بود، شناسایی کرده است

کشف مسیر سومین تونلی که به داخل خاک اسرائیل حفر شده، ظاهرا می تواند یک موفقیت فنی و نظامی باشد

ارتش اسرائیل امروز از کشف سومین تونال تهاجمی حزب الله لبنان که به داخل خاک اسرائیل حفر شده است خبر داد. ولی دستگاه های حفاری ارتش اسرائیل هنوز به بدنه تونل نرسیده است و اطلاعات بیشتری درباره آن در دست نیست.

بنا به ارزیابی کارشناسان نظامی، حماس در چهار سال گذشته به حفر یک رشته دالان های زیرزمینی از لبان به داخل اسرائیل دست زده تا توسط آن ها بتواند شمار زیادی از جنگجویان خود را به شیوه ای غافلگیرکننده وارد خاک اسرائیل سازد و به نبرد در داخل این کشور بپردازد.

حزب الله لبنان با در پیش گرفتن این شیوه، در واقع می خواست از ترفندهای جنگی رژیم ایران پیروی کند که همیشه جنگ را به صورت نیابتی و خارج از سرزمین خود برگزار کند.

مقامات اسرائیلی می گویند که از چهار سال پیش حفر تونل ها توسط حزب الله را دنبال می کردند. ولی آن را کاملا محرمانه نگاه داشته بودند، تا در فرصت مناسب آن را اعلام کنند.

با علنی کردن این جریان، اسرائیل از هفته پیش مقادیر زیادی ماشین آلات مهندسی در طول خط مرزی با لبنان مستقر ساخته و برای یافتن تونل های بیشتر به عملیات گسترده ادامه می دهد و از شیوه های نوین فن آوری نیز در این زمینه استفاده می کند.

کشف مسیر سومین تونلی که به داخل خاک اسرائیل حفر شده، ظاهرا می تواند یک موفقیت فنی و نظامی باشد.  ولی فرض بر آن است که در طول بیشتر از یکصد کیلومتر مرز مشترک، حزب الله تونل های بیشتری حفر کرده است.

اسرائیل عملیات شناسایی و انهدام تونل های تهاجمی را “سپر شمال” نام نهاده که به مفهوم تامین امنیت اهالی شمال کشور است.

حزب الله لبنان و حکومت اسلامی ایران هنوز نسبت به این رویداد ابراز واکنش نکرده اند. ارزیابی آن است که حسن نصرالله از شکست این تلاش جنگی خود ناراحت و نگران است و اقدامات اسرائیل را دنبال می کند و هنوز درباره ماهیت واکنش خود تصمیمی نگرفته است.

ولی نعیم قاسم، معاون حسن نصرالله در یک مصاحبه ادعا کرد که اسرائیل از هنگام جنگ دوازده سال پیش با حزب الله، سخت ترسیده است و مایل نیست دوباره وارد یک رویارویی گسترده نظامی با حزب الله شود. نعیم قاسم، به کشف تونل های تهاجمی اشاره ای  نکرد.

نعیم قاسم، بی آن که به موشک های نقطه زن ساخت ایران اشاره ای کند، گفت که حزب الله اکنون موشک هایی در اختیار دارد که می توان به هر نقطه ای از خاک اسرائیل برسد و همه نقاط مهم این کشور را هدف قرار دهد.

این سخنان در حالی بیان می شود که اسرائیل برای خنثی کردن موشک های دشمن، دارای سه سیستم ضد موشکی می باشد که هر یک برای خنثی کردن موشک های دشمن، در ارتفاعات مختلف و دارای برد متفاوت می باشد.

اسرائیل هنوز تونل های کشف شده را ویران نکرده، ولی هشدار داده که همه آن ها تله گذاری شده و اگر کسی بخواهد از خاک لبنان و از طریق این تونل ها وارد خاک اسرائیل شود، نابود خواهد شد.

شب گذشته (شنبه) سه فرد ناشناس از داخل لبنان، قصد داشتند با نزدیک شدن به مرز اسرائیل برخی دستگاه های پیشرفته فنی را بدزدند و آن را به داخل لبنان منتقل سازند. ولی نیروی نظامی اسرائیلی به سوی آنان آتش گشود و احتمال می رود که آن ها به داخل لبنان گریخته باشند.

در حالی که خاک نوار غزه شنی است و حفاری در آن بسیار آسان می باشد، در طول خط مرزی با لبنان، زمین تا حدود زیادی سنگی است و حفر تونل کار ساده ای نمی باشد.