ارتش اسرائیل با پیشرفته ترین تکنولوژی ها، خود را برای جنگ احتمالی با حزب الله آماده می سازد

ارتش اسرائیل بخش بسیار کوچکی از آمادگی های دفاعی خود را برای رویارویی با حزب الله لبنان، در یک جنگ احتمالی آینده به نمایش گذاشت. با آن که در حال حاضر هیچ احتمالی برای بروز جنگ تازه ای بین اسرائیل و حزب الله نمی رود، ولی ارتش اسرائیل همیشه از پیش، خود را برای مقابله با هرگونه رویداد احتمالی آماده می سازد.

آخرین جنگی که بین اسرائیل و حزب الله در خاک لبنان رخ داد، دوازده سال پیش بود که در جریان آن، حزب الله چنان ضربات سهمگینی تحمل کرد که در تمام این مدت آرامش نسبتا کامل در مرزهای اسرائیل و لبنان برقرار است – و این در حالی که رژیم ایران که برپا کننده حزب الله لبنان است، همیشه امید داشته که از طریق حزب الله بتواند یک خطر موجودیتی واقعی علیه اسرائیل به وجود آورد.

ژنرال گادی آیزنکوت رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل، شماری از نوآوری های تکنولوژی و شیوه های جدید رویارویی با دشمن احتمالی را در برابر خبرنگاران رونمایی کرد. ژنرال آیزنکوت گفت که حماس دشمنی موذی و باهوش است که همیشه راه های تازه ای برای مقابله در یک جنگ نامتقارن می جوید و اسرائیل نیز باید این شیوه ها را بشناسد و در برابر آن ها راهکارهای موثری به اجار بگذارد.

رئیس ستاد گفت که شیوه های جنگی حزب الله هم زیرزمینی و هم روی زمین است و چریک های آن می کوشند تا آن جا که می توانند دیده نشوند و در برابر سرباز اسرائیلی قرار نگیرند، زیرا می دانند که در چنین صورتی، احتمال زنده ماندن آن ها صفر است.

رکن اطلاعات ستاد ارتش اسرائیل می گوید که افراد حزب الله از شیوه جنگ خندقی استفاده می کنند. به این معنی که آن ها گودال ها و یا کانال هایی حفر می کنند که در آن پنهان می شوند تا هنگام عبور سربازان و یا کاروان زرهی اسرائیلی، آن ها را هدف قرار دهند.

یک امیر ارتش اسرائیل به خبرنگاران گفت که ارتش برای کشف محل استقرار چریک های حزب الله، از همه شیوه های اطلاعاتی مدرن و تکنولوژی پیشرفته استفاده می کند. ریزپهپادهای اسرائیلی بر فراز میدان جنگ به پرواز در می آیند و چریک های حزب الله را ردیابی می کنند و ماهواره اطلاعاتی اسرائیل، از فضا تصویر کامل جبهه جنگ را به فرماندهان نشان می دهد و محل موضع گیری نیروهای حزب الله آشکار می گردد.

این مصاحبه ها، همگی در زمان برگزاری رزمایش جدید ارتش اسرائیل در مرزهای مشترک با لبنان بیان گردید. در همان حال که ارتش اسرائیل به رویارویی با آشوبگری ها در خط مرزی غزه ادامه می دهد، و رویدادهای نظامی در سوریه را به دقت زیر نظر دارد و فعالیت سپاه پاسداران ایران را از نزدیک رصد می کند، مرزهای شمالی با لبنان نیز مورد توجه کامل قرار دارد و ارتش خود را برای رویارویی احتمالی آینده با حزب الله آماده می سازد.

مقامات نظامی و امنیتی اسرائیل هشدار داده اند که اگر حزب الله دوباره درصدد به راه انداختن فتنه جدیدی براید، ضرباتی که بر آن وارد خواهد آمد از جنگ دوازده سال پیش بسیار دردناکتر خواهد بود. در آن جنگ به حزب الله حدود یک میلیارد دلار خسارت وارد آمد و رژیم ایران برای بازسازی محله شیعه نشین در جنوب بیروت، نیم میلیارد دلار هزینه کرد.

2 دیدگاه‌

  1. باید تلاش جهانی کرد که سرچشمه این درگیریها خشک شود و آنهم محو جمهوری إسلامی است، تعجب میکنم با وجود درک این واقعیت کشورهای اروپایی کوتاهی میکنند

Comments are closed.