ارتش اسرائیل برای جنگ احتمالی دیگری در غزه، تدارکات خود را با شیوه های جدید تکمیل کرده است

اسرائیل با شیوه های مختلف موسوم به چوب و هویج، کوشید موجب فروکش کردن خصومت و عملیات تروریستی شود. ولی هیچیک از این شیوه ها سودمند نیافتاد و عملیات تعرضی همچنان ادامه دارد

با گذشت پنج سال از عملیات نظامی موسوم به “صخره استوار” در نوار غزه، اکنون ارتش اسرائیل اعلام می دارد که برای رویارویی با بروز یک جنگ احتمالی دیگر علیه ترور فلسطینی در غزه، خود را کاملا آماده ساخته است.

این خبر در حالی انتشار می یابد که در طول پنج سال اخیر، نه تنها خصومت حماس علیه اسرائیل فروکش نکرده، بلکه تعرضات گروه جهاد اسلامی آزادی فلسطین نیز که از جانب رژیم ایران تغذیه می شود، بر شدت آن افزوده است.

اسرائیل با شیوه های مختلف موسوم به چوب و هویج، کوشید موجب فروکش کردن خصومت و عملیات تروریستی شود. ولی هیچیک از این شیوه ها سودمند نیافتاد و عملیات تعرضی همچنان ادامه دارد. اکنون در ارتش اسرائیل این احتمال را مطرح می سازند که ممکن است در آینده ای نه چندان دور، بهترین راهکار، وارد شدن به نوار غزه برای منهدم ساختن زیر ساخت تروریستی می باشد.

رئیس جدید ستاد کل ارتش اسرائیل، ژنرال آویو کوخاوی اعلام داشت که اگر چنین درگیری رخ دهد، اسرائیل خواهد کوشید در یک حمله ضربتی و در کوتاه ترین مدت، انبارهای اسلحه گروه های ترور و به ویژه موشک های آن ها را نابود کند.

مقامات ارتش گفتند که در نبرد پیشین، اسرائیل تلاش بسیار به عمل آورد که از آسیب رساندن به جان غیرنظامیان فلسطینی خودداری ورزد. ولی سازمان ترور از این انسان دوستی اسرائیل سوء استفاده کردند و شهروندان را سپر بلای خود قرار دادند. فرماندهان گفتند که این بار چنین امری رعایت نخواهد شد و از این رو ممکن است شمار بیشتری از افراد غیرنظامی فلسطینی در صورت وقوع درگیری آسیب ببینند.

حماس ستاد فرماندهی خود را در زیرزمین بزرگترین بیمارستان غزه قرار داده بود. هدف آن بود که اگر اسرائیل درصدد نابودی آن ها براید، به انهدام یک بیمارستان متهم خواهد گردید.

همچنین، حماس و دیگر سازمان های ترور، برخی مراکز تولید اسلحه و یا ستادهای فرماندهی خود را در طبقات مختلف ساختمان های چند طبقه برپا کرده اند که اسرائیل از بیم آسیب رساندن به جان افراد غیرنظامی، جرات بمباران آن ها را نداشته باشد.

امیران ارتش اسرائیل هشدار می دهند که این بار، چنین ملاحظاتی رعایت نخواهد شد و ارتش اسرائیل خواهد کوشید با عملیات کوبنده، در مدت کوتاهی سازمان های ترور را سرکوب کند و توان عملیاتی آن ها به حداقل کاهش دهد. فرمانده های ارتش تاکید می کند که نبرد آینده، اگر روی دهد، باید کوتاه باشد و نواحی مسکونی را نیز شامل شود. آن ها می گویند که قصد نابودی کامل حماس یا جهاد اسلامی را ندارند. ولی تلاش خواهند کرد همه امکانات تعرضی و نظامی آن ها نابود شود.

در یک سال اخیر، اسرائیل امکان داده که بیش از یکصد میلیون دلار کمک نقدی اهدایی از جانب امیرنشین قطر وارد غزه شود و به رفاه مردم اختصاص یابد و ادامه کار نیروگاه برق آن ناحیه را تضمین کند. ولی هیچ یک از این اقدامات، موجب قطع عملیات تروریستی نشده است.

شب گذشته نیز یک تروریست مسلح فلسطینی از داخل نوار غزه به خاک اسرائیل تجاوز کرد که در جریان تبادل آتش با سربازان اسرائیلی، یک افسر و دوسرباز را زخمی ساخت، ولی خود نیز کشته شد.

یک دیدگاه

Comments are closed.