ارتش اسرائیل به آمادگی جنگی ادامه می دهد و دربارۀ پیامدهای جنگ یازده روز، به ارزیابی می پردازد

چهار روز پس از برقراری آتش بس در مرز اسرائیل با غزه، رئیس ستاد کل ارتش ژنرال آویو کوخاوی فردا (دوشنبه)با  امیران و فرماندهان ارشد در همایشی  شرکت می کند که در آن نتایج جنگ یازده روزه با حماس مورد بررسی و رایزنی قرار می گیرد.

ولی موضوع اصلی این بحث آن است که از این پس ارتش به چه تدابیر نظامی و امنیتی در برابر غزه باید دست بزند.

به دستور ژنرال کوخاوی، از امروز (یکشنبه) هفت هزار نفر نیروهای ذخیره که هنگام جنگ موشکی بسیج شده و به خط مرزی با غزه فرستاده شده بودند، به خانه های خود باز می گردند. ولی آمادگی نظامی در آن مرزها همچنان برقرار خواهد بود.

این ادامه حالت جنگی، در همان حال که زندگی عادی در سراسر اسرائیل به حال عادی باز می گردد، دو علت اساسی دارد:

این احتمال مطرح است که در روزها و یا هفته های آینده، حماس یا جهاد اسلامی در صدد برآیند به تعرضات تازه ای دست زده و آتش بس را نقض کنند. در چنین صورتی، ارتش اسرائیل باید بلافاصله به دخالت کوبنده بپردازد تا دامنه این آتش گسترده تر نشود و هر چه زودتر خاموش گردد.

زیاد النخاله سرکرده جهاد اسلامی که مزدور حکومت ایران است، پس از برقراری آتش بس، ضمن ابراز سپاس نسبت به حکومت ایران که به کمک های مالی و تسلیحاتی ادامه می دهد، اعلام کرد که در نخستین فرصت عملیات تعرضی از سر گرفته خواهد شد. النخاله در پنجمین روز جنگ اعلام کرده بود که اگر اسرائیل واکنش های کوبنده نظامی را متوقف سازد، وی حاضر به برقراری آتش بس است.

همچنین اسماعیل هنیه سرکردۀ حماس، که او هم از کمک های پولی و تسلیحاتی  ایران چند بار سپاسگزاری کرد، گفت که نبرد علیه اسرائیل، تا هنگامی که هنوز مسجد الاقصی آزاد نشده است، ادامه خواهد یافت. او گفت که در نبردهای آینده، سلاح های پیشرفته تری را علیه اسرائیل به کار خواهند انداخت.

اسرائیل این تهدیدها را جدی می گیرد و از این رو، به دستور رئیس ستاد، آمادگی جنگ در مرز با غزه همچنان ادامه خواهد یافت.

علیت دوم حفظ این آماده باش آن است که به دستور وزیر دفاع و تاکید نخست وزیر، از این پس اسرائیل در برابر ادامه تعرض ها شکیبایی در پیش نخواهد گرفت.

منظور مواردی چون هوا کردن بادکنک های انفجاری یا آتش زا از غره به سوی خاک اسرائیل است که در اکثر موارد اسرائیل واکنشی نسبت به آن نشان نداده است. حتی در مواردی نیز، با وجود آن که تک موشکی از غزه بسوی اسرائیل شلیک شده، ولی تلفاتی نداشته، اسرائیل واکنش نظامی نشان نداده است. ولی به گفته نخست وزیر و وزیر دفاع، هیچ یک از تعرضات از این گونه، در آینده بی پاسخ نخواهد ماند.

رایزنی ها در ارتش اسرائیل پیرامون این موضوع ها، علاوه بر نشست فردا در ستاد کل، روز پنجشنبه (چهار روز دیگر) دنبال خواهد شد.