ارتش اسرائیل به آمادگی نظامی خود ادامه می دهد، ولی با هلاکت فخری زاده در ایران ارتباطی ندارد

با آن که شماری از بلندپایگان نظامی ایران، در سخنان تهدیدآمیز خود پس از هلاکت محسن فخری زاده تهدید کردند که از اسرائیل به سختی انتقام خواهند گرفت، و با وجود سخنان هشدار دهنده رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل دایر بر آمادگی برای رویارویی با این تهدیدها، در داخل اسرائیل هیچ تحرک نظامی غیرعادی دیده نمی شود و همانند ماه های اخیر، هشیاری در مورد آن چه که در مرزها با سوریه و لبنان می گذرد ادامه دارد و پس از قتل فخری زاده، تغییری در آن داده نشده است.

ادعای برخی مقامات نظامی و اطلاعاتی رژیم ایران دایر بر این که در محل حادثه در بلوار خمینی در آبسرد، اسلحه ساخت اسرائیل یافت شده نیز، از جانب کارشناسان اطلاعاتی و عملیاتی اسرائیل “یک دروغ ناشیانه” توصیف گردید، زیرا یکی از اصول عملیاتی کشورها در ممالک خارجی آن است که در عملیات مسلحانه، از استفاده از اسلحه ساخت خویش پرهیز می کنند تا سر نخی به دست دشمن ندهند.

ممکن است که این ادعا از جانب گروهی از دست اندرکاران امور نظامی و اطلاعاتی رژیم برای رد گم کردن و کاهش از بار مسئولیت آن عنوان شده باشد.

 ژنرال آویو کوخاوی رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل

ژنرال آویو کوخاوی رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل پس از آن که از مواضع ارتش در مرزهای شمالی دیدن کرد، یک بار دیگر تاکید کرد که اسرائیل با هوشیاری رویدادهای منطقه را دنبال می کند و آن چه را که در مرزها با سوریه و لبنان می گذرد زیر نظر دارد.

ژنرال کوخاوی به رویدادهای داخل ایران هیچ اشاره ای نکرد. مقامات نظامی و سیاسی اسرائیل همچنان به سکوت در برابر اتهامات عنوان شده در داخل ایران ادامه می دهند و هیچ مقام رسمی چنین مسئولیتی را به عهده نگرفته است.

آمادگی ارتش اسرائیل در شمال کشور، از هنگامی آغاز شد که شش ماه پیش یک فرمانده میان پایه حزب الله لبنان در یک حمله هوایی در سوریه که به اسرائیل نسبت داده شد هلاک گردید و حسن نصرالله تهدید به انتقام گیری کرد. همچنین ارتش اسرائیل ده روز پیش مواضع وابسته به سپاه قدس و ارتش سوریه را بمباران کرد که به گفته نهاد دیده بان حقوق بشر سوریه، شماری از چریک های وابسته به حکومت ایران کشته شدند و اسرائیل هشیار است که مبادا مورد حمله انتقام جویانه قرار گیرد.

یکی از مواضعی که ژنرال آویو کوخاوی از آن دیدن کرد، ستاد لشگر ده شمال بود که در مرزهای سوریه مستقر می باشد.

ژنرال کوخاوی در سخنان خود خطاب به سربازان از جمله گفت: «به این جا آمده ام که بر میزان آمادگی شما در مرز با سوریه نظارت کنم». او گفت: «یکبار دیگر تاکید می کنم که ارتش اسرائیل اجازه نخواهد داد سپاه قدس رژیم ایران در خاک سوریه حضور دائم داشته باشد».

اسرائیل در ماه های اخیر بارها مواضع وابسته به سپاه قدس در سوریه را هدف حملات موشکی قرار داده تا نتوانند در آن کشور حضور گسترده داشته باشند.

ارتش اسرائیل ماه گذشته رزمایشی را با این فرض برگزار کرد که حکومت ایران به یک جنگ ناگهانی علیه اسرائیل دست بزند و این کشور هدف حمله هزاران موشک از داخل ایران، مواضع سپاه قدس در سوریه و همچنین توسط حزب الله در لبنان و حماس و جهاد اسلامی در نوار غزه قرار گیرد.

آقای منشه امیر در مصاحبه امروز (دوشنبه) با یک شبکه تلویزیونی عبری زبان اسرائیل گفت که رژیم ایران از رویارویی جنگی با اسرائیل سخت پرهیز می کند و عوامل وابسته به آن در همسایگی اسرائیل نیز چنین گرایشی نشان نمی دهند.

روزنامه کیهان تهران، در توصیه روز شنبه خود، خواستار شده بود که رژیم ایران در تلافی هلاکت فخری زاده، بندر حیفا در شمال اسرائیل را نابود کند.