ارتش اسرائیل به دلیل احتمال بروز اغتشاشات در روز آدینه به حالت آماده باش در آمده است

با فرا رسیدن روز آدینه و اغتشاشات گسترده‌ای که قرار است گروه‌های تروریستی در نوار غزه به آن دست بزنند ارتش اسرائیل به حالت آماده‌باش کامل در آمده است.

در شبانه روز گذشته هزاران سرباز همراه با تانک و توپ و سلاح های سنگین دیگر به نواحی پیرامونی غزه آورده شدند تا در صورتی که اغتشاشات از کنترل خارج شود ارتش اسرائیل بتواند بلافاصله وارد کارزار شده و نظم و آرامش را برقرار سازند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز گذشته اخطار کرد که اسرائیل برای دفاع از خود و خنثی کردن توطئه های گروه های تروریستی ای به منزله ورود به اسرائیل و ایجاد اغتشاش به همه اقدامات لازم دست خواهند زد.

با این همه اهالی چند آبادی پیرامونی غزه تصمیم گرفتند که امروز و روز شنبه و شاید در روزهای آینده در خارج از محل اقامت خود و در نقطه امن و شاید در مرکز کشور بگذرانند.

یکی از این آبادی ها که تنها چند صد متر با غزه فاصله دارد و نگران است که در جریان اغتشاشات فلسطینیها با پاره کردن جدار امنیتی وارد آن آبادی شده و به کشتار دست بزنند امری که ظاهراً بعید می‌نماید اما برخی از اهالی محلی از آن بیم دارند.

همچنین برخی اهالی که محل اقامت خود را امروز و در روزهای آینده ترک می گویند اظهار  می دارند که صدای انفجار ها مرتبا از نوار غزه در محل اقامت آنها به خوبی شنیده می شود و گازهای اشک آور که به مقدار زیاد شلیک می گردد به داخل آبادی آن ها هم می آید و تنفس برای کودکان را دشوار می‌سازد.

یکی از سخنگویان گروه تروریستی جهاد اسلامی آزادی فلسطین گروهی که تحت حمایت ایران قرار دارد اعلام کرد که آنها به جنگ علاقه ندارند و نمی خواهند که نیروهای نظامی اسرائیل وارد خاک غزه شوند اما به عملیات اغتشاش گسترده ادامه خواهند داد.

معمولا گروه های ترور فلسطینی  روزهای آدینه پس از پایان نماز جمعه در تعداد زیاد در خط مرزی اسرائیل گرد می‌آیند و به اغتشاش و آشوب دست می زنند اما در هفته های اخیر هر شب با تاریک شدن هوا تظاهرات در خط مرزی از سر گرفته می‌شود.

شب گذشته گروه های زیادی از فلسطینیان در چند نقطه با فشفشه و مواد آتش زای دیگر و همچنین در مواردی با سلاح های گرم به سوی سربازان اسرائیلی تیراندازی می‌کردند که تلفاتی وارد نیامد.

ارتش اسرائیل تلاش بسیار میکند که در اقدامات دفاعی کسی  از فلسطینیان کشته نشود و به همین جهت نیز تلفاتی در روزهای اخیر در خط مرزی علیرغم همه آشوب و اغتشاشی که جریان دارد رخ نداده است.

با این همه فلسطینی‌ها می‌گویند که هفت نفر از افراد آنها زخمی شده اند.

علت اغتشاشات امروز همزمان شدن با اعتراضاتی است که اعراب  داخل اسرائیل روز زمین می نامند رخ می‌دهد.

روز زمین به روزی اطلاق می‌شود که  درگیری های خونینی حدود چهل یا پنجاه  سال پیش بین سربازان اسرائیلی و شماری از اعراب شهروند اسرائیل رخ داد که در جریان آن چند تن از  شهروندان عرب اسرائیلی کشته شدند و هر سال مراسم یادبودی برای آنها برگزار می شود که معمولا با درگیری با نیروی انتظامی همراه می باشد.

قرار است که فردا شنبه تظاهرات بسیار گسترده تری از جانب فلسطینی ها در خط نوار مرزی با اسرائیل برگزار شود زیرا فردا مصادف با پایان یکمین سال آغاز این تظاهرات و اغتشاشات هفتگی می باشد که در روزهای اخیر به تظاهرات روزانه مبدل شده است.

در داخل اسرائیل این بحث همچنان ادامه دارد که چگونه می توان این مشکل بزرگ را حل کرد.

دو گروه و دو جناح دو راه حل مختلف ارائه می دهند.

یکی گروه راستگرای اسرائیل است که می‌گوید باید اسرائیل قاطعانه این شورشها را سرکوب کند و نگذارد که گسترش یابد.

این جناح حتی خواهان ترور سرکردگان گروه‌های تروریستی فلسطینی می باشد و این نظر را دارند که رهبران آنها کشته شوند  تا مردم فلسطین از رهبری فتنه گرانه آنها آزاد شوند.

جناحی دیگری می‌گوید که باید تلاش کرد با کمک سازمان های بین المللی و به ویژه سازمان ملل و از طریق گرد آوردن چند میلیارد دلار در غزه به عملیات آبادانی پرداخت که اگر سطح زندگی فلسطینی ها بهبود یابد ممکن است که از اغتشاش خودداری ورزند.

اما این  راه حل از جانب برخی از اسرائیلی‌ها  شدیدا رد می شود چرا که آنها بر این باور هستند که اگر تحت رهبری حماس عملیات آبادانی و رفاهی صورت گیرد این امر موجب تقویت هرچه بیشتر حماس خواهد شد و در آینده نه چندان دور خطر نظامی حماس ممکن است امنیت اسرائیل را در ابعاد شدیدتری به خطر اندازند.

سازمان های ترور از هفته های پیش به تلاش گسترده ای دست زدند که در تظاهرات  فردا شنبه گروه های بیشتری از فلسطینیان شرکت کنند.

مشکل بزرگ ارتش اسرائیل آن است که چگونه از یک سو بتواند جلوی ناآرامی‌ها و پرتاب فشفشه و مواد انفجاری دیگر را بگیرد و در همان حال تلفات سنگینی به تظاهر کنندگان وارد نیاید.

یک شهروند فلسطینی در غزه که با رسانه‌های اسرائیلی مصاحبه می‌کرد گفت که درست است که فلسطینی‌ها بیش از ۲۵۰ کشته دادند و چند صد نفر دیگر نیز  دست یا پا خود را از دست دادند اما آنها به علت بیکاری و گرسنگی و سطح زندگی بسیار پایین ترجیح می دهند که با گلوله های ارتش اسرائیل کشته شوند و به چنین زندگی فلاکت باری ادامه ندهند.

در واقع گناه اصلی این وضع ناگوار فلسطینی‌ها  باید متوجه سران گروه ترور باشد که به جای مسالمت و همزیستی با اسرائیل راه جنگ و ستیز را در پیش گرفتند و قصد حمله به این کشور را دارند و اسرائیل را ناچار می سازند که برای دفاع از خود به محاصره زمینی- دریایی و هوایی غزه ادامه دهد.

از سوی دیگر هر نوع کمک مالی  که از جانب کشورهای ثروتمند جهان به فلسطینی‌های غزه شده در را ترور و ساخت جنگ‌افزار های جدید و مقابله نظامی با اسرائیل به کار رفته است و حماس و دیگر گروه‌های تروریستی هیچ اقدام مفیدی برای حل مشکلات و معضلات مردم به عمل نیاورده اند و پولهای بسیار کمی را برای تامین معیشت مردم هزینه کردند.