ارتش اسرائیل دو مظنونی را که از لبنان به اسرائیل نفوذ کرده بودند دستگیر کرد

ارتش اسرائیل، صبح امروز پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که “سربازان ارتش دفاعی اسرائیل، صبح امروز، دو مظنون را در حالی که از مرز لبنان به اسرائیل نفوذ کرده بودند، دستگیر کردند.”

گفته می‌شود این دو تن، کارگران مهاجر بوده و در محلی که دستگیر شده‌اند مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.

طی حدود پنج ساعت جستجو، سربازان ارتش اسرائیل منطقه‌ای را که در آن دو مظنون قرار داشتند محاصره کردند تا زمانی که مظنونان دستگیر شدند. در ابتدا به ساکنان شهرهای اطراف دستور داده شد که در خانه‌های خود باقی بمانند، اما سپس به آنها گفته شد که می توانند محل خود را ترک کنند.

در ماه ژوئن نیز، دو مظنون متقاضی کار از لبنان، پس از نفوذ از طریق حصار مرزی، بیش از ۱۲ ساعت توانستند از دید سربازان ارتش اسرائیل پنهان شوند. این دو مظنون دستگیر شدند اما این رویداد تروریستی تلقی نشد.

نفوذ امروز پنجشنبه به مرز اسرئیل، فقط دو روز پس از شلیک موشک از لبنان به شمال اسرائیل و به صدا درآمدن آژیرهای خطر در سراسر منطقه روی می‌دهد. یکی از آن موشک‌ها توسط گنبد آهنین رهگیری شد و دیگری در زمین باز فرود آمد، اما خسارتی برجای نگذاشت.

در پاسخ به آن موشک‌پرانی، ارتش اسرائیل صبح روز سه‌شنبه منطقه‌ای را که محل پرتاب موشک‌ها بود، گلوله باران کرد.

پس از این حادثه، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل، ژنرال آویو کوخاوی هشدار داد که «اسرائیل به طور آشکار یا پنهان، یا هر دو با هم، به نقض حاکمیت اسرائیل از سوی لبنان، مسئول آن هر که باشد، پاسخ خواهد داد.»

در ماه مه سال جاری میلادی، طی عملیات نگهبان دیوارها (جنگ ۱۱ روزه اسرائیل با حماس)، ده موشک از همان منطقه در لبنان، به سمت اسرائیل شلیک شد. ارتش اسرائیل پس از آن حملات موشکی، با شلیک توپخانه پاسخ داد.

هنوز مشخص نیست که مسئول حملات موشکی صبح سه‌شنبه، چه کسی یا گروهی در لبنان است، اما ارتش اسرائیل معتقد است که مسئول آن، همان شبه نظامیان فلسطینی هستند که در ماه مه نیز این موشک ها را شلیک کرده بودند. مقامات نظامی اسرائیل بر این باور نیستند که حزب الله پشت شلیک موشک‌های روز سه‌شنبه باشد.

در حالی که لبنان همچنان از یک بحران اقتصادی وخیم رنج می برد و طبق گفته سران سیاسی و نظامی اسرائیل، در حال فروپاشی است، ارتش اسرائیل ابراز نگرانی کرده که ممکن است قاچاق مواد مخدر و نفوذ کارگران مهاجر یا پناهندگان در مرزهای شمالی افزایش یابد.