ارتش اسرائیل سگ هایی را تربیت می کند که با بو کردن بزاق دهان، کورونا را تشخیص می دهند

در مرحله تازه ای از تلاش برای شناسایی مبتلایان به ویروس کورونا، ارتش اسرائیل به تربیت سگ هایی پرداخته که بتوانند با بو کردن افراد، وجود احتمالی ویروس در بدن آن ها را شناسایی کنند. این شیوه هم اکنون در آلمان و در فرودگاه های امارات عربی متحده مورد آزمایش قرار دارد.

در حال حاضر در اسرائیل آزمایش های روزانه برای شناسایی کورونا در سطح گسترده انجام می گیرد و در برخی موارد از صد هزار آزمایش در روز می گذرد. ولی نتیجه آزمایش بلافاصله داده نمی شود.

اگر تربیت سگ های باهوش به موفقیت کامل برسد، بیشترین کاربرد آن می تواند در فرودگاه ها باشد که مسافران ورودی یا خروجی می توانند در کوتاه مدت اجازه ورود و یا اجازه پرواز بگیرند.

اسرائیل در تربیت سگ های هوشمند در امور نظامی و انتظامی تجربه بسیار دارد. این سگ ها نه تنها می توانند مواد مخدر را تشخیص دهند، بلکه قادرند وجود مواد منفجره در محل را نیز تشخیص دهند.

با آن که تلاش در زمینه استفاده از سگ برای شناسایی مبتلایان به کورونا هنوز قطعی نشده، ولی دست اندرکاران می گویند که سگ های تربیت شده می توانند در ظرف یک ساعت ۲۵۰ نفر را مورد آزمایش قرار دهند.

هم اکنون ده ها هزار نفر شهروند اسرائیلی در چندین نقطه جهان در انتظار اجازه پرواز هستند تا به خانه های خود باز گردند. ولی فرودگاه بین المللی اسرائیل به روی آن ها بسته است زیرا بیم آن میرود که این مسافران حامل گونه های جدید ویروس کورونا باشند که اسرائیل را به مصیبت بیشتری مبتلا سازد.

امروز (یکشنبه) عید باستانی پوریم، توسط باورمندان در شهر اورشلیم جشن گرفته شده و نیروهای انتظامی بیشترین تلاش خود را می کنند که از گردهمایی های خطرناک در محیط های باز جلوگیری کنند و در محیط های بسته نیز اجازه برگزاری جشن را ندهند.

به همین منظور همه جاده های ورودی به اورشلیم، تا شامگاه امروز بسته خواهد بود و راه بندان های بسیار طولانی در جاده ها ایجاد شده است.

این گفتگو درباره کورونا را نیز که با دکتر موئیز بنایان در اسرائیل صورت گرفته، می توانید ببینید و بشنوید:

کرونا در جهان و اسرائیل؛ گفتگو با دکتر موئیز بنایان، پزشک کارشناس اسرائیلی