ارتش اسرائیل می گوید که ارتش سوریه، یک پهپاد متعلق به سپاه پاسداران را سرنگون کرده است

مدل پهپاد ساقط شده، که در سامانه های تسلیحاتی سپاه پاسداران نیز منتشر شده است

ارتش اسرائیل ادعای ارتش سوریه را نادرست می خواند که در آن گفته شده که یک پهپاد اسرائیلی بر فراز خاک آن کشور هدف قرار گرفته و سرنگون شده است. ارتش اسرائیل پس از ساعاتی سکوت، و به دنبال پخش گزارشی در این باره از تلویزیون دولتی دمشق، اعلام کرد که پهپاد نمایش داده شده، ساخت اسرائیل نیست. از واکنش سخنگوی ارتش اسرائیل چنین استنباط می شود که پهپاد مزبور به حکومت اسلامی ایران تعلق داشته و توسط سپاه قدس در سوریه به پرواز درآمده بود، و ارتش سوریه اشتباها آن را هدف قرار داده است.

سخنگوی عرب زبان ارتش اسرائیل در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «چگونه است که دست راست نمی داند که دست چپ چکار می کند». آشنایان امور می گویند که این ضرب المثل اشاره به ارتش سوریه و سپاه قدس است که با یکدیگر همآهنگی ندارند و سپاه قدس به صورت “آتش به اختیار” در سوریه عمل می کند و ارتش آن کشور را از فعالیت های خود آگاه نمی سازد.

به گفته ارتش سوریه، این پهپاد در نزدیکی کوه حرمون که در فاصله بین اسرائیل و سوریه قرار دارد هدف قرار گرفت و احتمال می رود که رژیم ایران با پرواز آن می خواسته است اطلاعاتی را درباره ارتش اسرائیل گردآوری کند. کوه حرمون از جنگ شش روزه ۵۲ سال پیش در تصرف اسرائیل قرار داشته و مواضع حساس نظامی و اطلاعاتی در آن برپا شده است.

در پیام توییتری سخنگوی عرب زبان ارتش اسرائیل، از جمله آمده است: «امروز دیدیم که قاسم سلیمانی (فرمانده سپاه قدس) در سوریه هرکاری دلش می خواهد می کند و مسلما ارتش سوریه را در جریان نیم گذارد».

در ادامه این واکنش آمده است که دو ماه پیش نیز سپاه قدس و حزب الله لبنان متفقا دو پهپاد به سوی مواضع اسرائیل در کوه حرمون به پرواز در آوردند که هر دو سرنگون شد. ارتش اسرائیل ارزیابی می کند که هدف از پرواز دادن این دو پهپاد، آسیب رساندن به مواضع نظامی اسرائیل در کوه حرمون بوده است

پهپاد سرنگون شده توسط ارتش سوریه، که بی تردید به سپاه پاسداران ایران تعلق دارد و ساخت اسرائیل نیست