ارتش اسرائیل نمی‌تواند اجازه دهد لبنان مانند غزه شود

در حالی که لبنان هر چه بیشتر در سیاه چاله اقتصادی فرو می رود، مرزهای اسرائیل در هفته های اخیر شاهد چندین حادثه نگران کننده بوده است.

از قاچاق سلاح گرفته تا نفوذ و حملات موشکی؛ اوضاع شکننده مرزی، همچون آتش زیر خاکستر است.

اقتصاد لبنان برای دهه‌های طولانی، در یک بن بست میان جناح‌های رقیب این کشور محصور شده است.

بیش از نیمی از جمعیت لبنان در حال حاضر زیر خط فقر زندگی می‌کنند و به سختی پول کافی برای خرید مایحتاج اساسی از جمله غذا و دارو دارند.

شورش‌ها علیه دولت تقریباً به صورت روزمره در آمده و خشونت در پمپ بنزین‌ها ، بانک‌ها، داروخانه‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی به صورت عادی در آمده است.

اگرچه دو کشور به حالت رسمی در جنگ هستند، اما اسرائیل دستکم یک بار به لبنان پیشنهاد کمک کرده است.

ارتش اسرائیل نیز از بیم وخیم تر شدن، اوضاع لبنان را از نزدیک زیر نظر دارد.

رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل، ژنرال آویو کوخاوی، و بنی گانتز، وزیر دفاع، هشدار داده‌اند که اسرائیل هرگونه خشونت ناشی از بحران‌های لبنان را در مرز اسرائیل تحمل نخواهد کرد.

ارتش گفته است که فکر نمی‌کند حزب الله به اسرائیل حمله‌کند، اما اگر حوادث کوچکتر منجر به بروز خشونت شود، ارتش خود را آماده کرده است.

در رویدادهای اخیر، شاهد آن بودیم که ارتش اسرائیل به شیوه‌ای واکنش نشان می‌دهد که یادآور نحوه واکنش ارتش علیه حماس در نوار غزه، هنگامی که می خواست از وخیم‌تر شدن اقدامات گروه‌های تروریستی جلوگیری کند، می‌باشد.

اگر یک موشک از نوار غزه به سمت اسرائیل شلیک شود، حتی اگر خساراتی در پی نداشته باشد، ارتش اسرائیل با شلیک تانک یا توپخانه اقدام حماس را تلافی می کند. این، با هدف از بین بردن یا زخمی کردن هیچ یک از عوامل حماس نیست.

در مرز شمالی، ارتش اسرائیل مشغول نبرد علیه حزب الله و مواضع رژیم ایران بوده است. همین هفته دو حمله در سوریه توسط منابع خارجی به اسرائیل نسبت داده شده است.

در همان زمان، اسرائیل هدف حمله موشکی از جنوب لبنان قرار گرفت. در اوایل این هفته، شبه نظامیان فلسطینی، احتمالاً از عوامل حماس، در واکنش به تنش‌هایی که در کوه معبد (حریم شریف) وجود داشت، از القلیله در جنوب لبنان، به سما اسرائیل موشک شلیک کردند.

اسرائیل با شلیک توپخانه به سمت محل شلیک موشک، دست به تلافی زد. اما شبه نظامیان، بلافاصله پس از پرتاب موشک‌ها، از محل گریخته بودند.

همین ستیزه جویان در جریان عملیات نگهبان دیوارها، در ماه مه، چندین موشک به سمت اسرائیل شلیک کرده بودند.

اگرچه آژیرهای خطر در شهر حیفا و حومه آن فعال شدند، اما اسرائیل به همین روش پاسخ داد- یعنی با گلوله های توپخانه.

در جنوب لبنان هیچ کاری بدون اطلاع حزب الله انجام نمی‌شود، به ویژه وقتی پای عملیات مرزی در میان باشد.

اگر چه همه حملات از لبنان به اسرائیل، به دستور حزب الله نیست، اما آن‌ها اطلاعات کلیدی در مورد نحوه پاسخگویی ارتش اسرائیل به چنین حوادثی را، در اختیار گروه‌های تروریستی قرار می‌دهند.

ممکن است حزب الله به کسانی که دست به شلیک موشک شلیک می‌زنند، چراغ سبز نشان نداده باشد، همانگونه که به دو کارگر مهاجر آفریقایی نگفتند که روز پنجشنبه از مرزهای نه چندان امن با اسرائیل عبور کنند، اما این گروه توانست نحوه پاسخگویی ارتش اسرائیل را ببیند و یاد بگیرد، تا در برنامه ریزی برای حملات آینده علیه اسرائیل از آن بهره ببرد.

چندین کارگر مهاجر از لبنان به مرزهای اسرائیل نفوذ کردند، از جمله در ماه ژوئن، زمانی که دو تن موفق شدند از مرز عبور کنند و ۱۱ ساعت بعد دستگیر شدند.

مردانی هم که روز پنجشنبه این هفته از مرز عبور کردند، تقریبا شش ساعت پس از عبور از مرز اسرائیل توسط نیروهای نظامی بازداشت شدند.

دست کم چهار تلاش قابل توجه در زمینه قاچاق مواد مخدر و اسلحه نیز از ابتدای سال توسط ارتش و پلیس اسرائیل خنثی شده است:

– در ماه فوریه، ۱۲ کیلو مواد مخدر در منطقه دُوِف کشف و یک مظنون در اسرائیل دستگیر شد.

– در اوایل آوریل، دو قبضه اسلحه و دو کیلو مواد مخدر در منطقه مِتولا کشف و ضبط شد و چندین مظنون نیز دستگیر شدند.

– در اوایل ماه ژوئن، ۱۵ قبضه کلت کمری، ده‌ها قبضه فشنگ و ۳۶ کیلو مواد مخدر کشف و ضبط شد و تعدادی از مظنونان نیز دستگیر شدند.

– در اواسط ماه ژوئن، ۱۲ تپانچه در نزدیکی مِتولا کشف و ضبط شد و یک مظنون در اسرائیل دستگیر شد.

اگرچه نفوذ به مرز و قاچاق مواد مخدر و اسلحه از لبنان به اسرائیل همانند حملات موشکی نیست، اما این یک زنگ خطر برای ارتش است.

اگر ارتش اسرائیل به پاسخگویی به چنین حوادثی، مانند آنگونه که در غزه پاسخ داد، ادامه دهد، آیا ساکنان شمال مانند ساکنان جنوب کشور خواهند شد؟ آیا آنها هم قربانی شلیک مداوم موشک می‌شوند؟

در حالی که ممکن است حزب الله درگیر فروپاشی لبنان باشد، اما این گروه تروریستی توجه به پشت سر خود و کسب اطلاعات بیشتر در مورد اسرائیل را متوقف نکرده است.

این گروه تروریستی شیعه، از هر فرصتی برای جمع آوری اطلاعات درباره ارتش اسرائیل استفاده می‌کند و فرصتی را برای حمله از دست نمی‌دهد.

مقاله تحقیقی از اورشلیم پست