ارتش اسرائیل چگونگی هلاکت دو فلسطینی در اثر تیراندازی سربازان را مورد بررسی مستقل قرار می دهد

ارتش اسرائیل در یک اقدام مستقل اعلام داشت که قصد دارد دو مورد از تیراندازی سربازان اسرائیلی به سوی آشوبگران فلسطینی در طول خط مرزی با غزه را مورد تحقیقات دقیق قرار دهد و اگر فرماندهان و سربازان تخلفی مرتکب شده باشند، مورد پیگرد قانونی قرار گیرند.

سخن از دو آشوبگر فلسطینی در خط مرزی در ماه گذشته است که هنگام فرار و در حالی که پشت آن ها به سربازان اسرائیلی بوده، هدف گلوله تک تیراندازن قرار گرفتند و هلاک شدند. طبق مقررات تیراندازی در ارتش اسرائیل، نباید به سوی دشمن، در حالی که پشتش به سربازان اسرائیلی است و در حال فرار می باشد، تیراندازی کرد.

احتمال می رود که هنگام هدف گیریِ تک تیراندازان، آن دو آشوبگر هنوز روبروی سربازان اسرائیلی بوده اند و در لحظه ای تیراندازی انجام گرفته، آن ها پشت کرده اند.

در حالی که در اکثر درگیری های جنگی در کشورهای مختلف، حتی شهروندان بدون محابا هدف تیراندازی قرار می گیرند، در ارتش اسرائیل هر حادثه تیراندازی که موجب هلاکت دشمن شود، مورد بررسی قرار می گیرد تا حقانیت آن بررسی شود.

اقدام ارتش اسرائیلی در بررسی این موارد در مورد فلسطینی ها، در حالی است که در کشورهای همسایه، شهروندان به پا خاسته را بی رحمانه می کشند و به روی زنان و کودکان بمب می اندازند.

حماس می گوید که در تظاهرات هفتگی در برابر خط مرزی اسرائیل تا کنون بیش از دویست کشته و دو هزار زخمی داشته است. ولی حماس هرگز ابراز ندامت نکرده که چرا افراد خود را به فاصله چند متری از مرز اسرائیل می اورد، و تظاهرات خود را در فاصله دوری از مرز انجام نمی دهد.

در این میان، اسماعیل هنیه سرکرده گروه حماس ابراز امیدواری کرد که به زودی محاصره کنونی در اطراف غزه برچیده شود. ولی او توضیح نداد که خوش بینی او بر چه اساسی استوار است. مقامات اسرائیلی گفته اند که آرامش را با آرامش پاسخ خواهند گفت. ولی در همین حال، وزیر دفاع اسرائیل گفته است که پیش از هرنوع توافقی برای بهبود وضع فلسطینیان در غزه، باید باقیمانده پیکرهای دو سرباز اسرائیلی و همچنین دو شهروندی که عمدا به غزه رفته بودند، به اسرائیل بازگردانیده شود.